Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

CBS: V řadách CIA začal „lov“ na informátory WikiLeaks!

CBS: V řadách CIA začal „lov“ na informátory WikiLeaks!

Americká rozvědka začala hledat v CIA informátory Wikileaks, uvedla americká televizní stanice CBS.

Ilustrační foto
20.duben 2017 - 10:15

S odkazem na své zdroje obeznámené se situací, televizní kanál informoval, že „probíhá lov na zrádce uvnitř CIA“. Podle něj, „CIA a FBI provedly společné vyšetřování jednoho z největších úniku utajovaných informací ze CIA, týkající se tisíců přísně tajných dokumentů, které se vztahují k nástrojům, s nimiž pronikali špioni do chytrých telefonů, televizorů a počítačových systémů“.

Jak bylo uvedeno, „objektem lovu“ je „jakýkoliv zaměstnanec nebo dodavatel CIA, který měl fyzický přístup k materiálům“. Přičemž agentura nesdělila, kdy a jak byly důvěrné informace  ukradeny.

Nekupujte si chytrou televizi, bude vás "šmírovat" CIA!
CIA je „vykolejena a panikaří" kvůli únikům zveřejněných WikiLeaks

Zdůrazňuje se, že většina dokumentů byla uložena v přísně tajné divizi CIA, ale přístup k nim  měly stovky lidí. „Vyšetřovatelé zkoumají seznam jmen,“ píše se v prohlášení.

Nedávno portál Wikileaks zveřejnil řadu dokumentů CIA obdržených zejména z hackerského programu „Úl“ ( „HIVE“). Ten je určen pro přenos informací, kterých se CIA zmocnila speciálními rozvědnými nástroji, včetně exekutivních příkazů k plnění zvláštních úkolů v těchto zařízeních.

Když WikiLeaks zveřejnil první část balíčku dokumentů CIA 7. března, bylo oznámeno, že se jedná  o největší únik citlivých dokumentů zpravodajské agentury. Obsahuje více než 8,7 tisíce dokumentů a souborů uložených v izolované interní síti střediska kybernetické rozvědky, která je umístěna na ústředí v Langley.

(kou, prvnizpravy.cz, cbs.com, foto: arch.)