Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Čína: Činnost USA ohrožuje suverenitu země!

Čína: Činnost USA ohrožuje suverenitu země!

Americká zpravodajská činnost a výzkumy v Jihočínském moři v pobřežních vodách poblíž Číny představují hrozbu pro suverenitu a bezpečnost Číny, řekl mluvčí ministerstva zahraničí Hua Chunying.

Čínské námořnictvo je prý ve "střehu"
20.prosinec 2016 - 22:01

Podle Pentagonu 15. prosince na severo-západně od základny Subic Bay na Filipínách, Čína zabavila americké podvodní plavislo, a to v mezinárodních vodách Jihočínského moře. Zařízení bylo vypuštěno americkým oceánografickou výzkumnou lidé Bowditch. Americká armáda tvrdila, že zařízení provádělo podmořské práce v souladu s mezinárodními normami. Čínské ministerstvo obrany, nejdříve uvedlo, že neidentifikovaný přístroj byl zadržen, aby se zabránilo „ohrožené proplouvajících lodí a personálu". Později čínské úřady uvedly, že mají v úmyslu zařízení Američanům vrátit.

„Americké lodě a letadla uskutečňují průzkumné a výzkumu úkoly ve vodách blízko Číny. Jsme proti tomu, věříme, že představují nebezpečí pro suverenitu a bezpečnost Číny," citovala Hua Chunyinga RIA Novosti.

Pentagon Číně: Okamžitě vraťte náš bezpilotní podvodní dron!

Čínské ministerstvo obrany požadovalo, aby USA zastavily svůj mořské průzkum a topografické průzkumy v oblasti Číny. Ministerstvo dodalo, že Čína bude i nadále ve střehu ve vztahu k příslušným akcím americké strany, a je připravena k odvetě v případě potřeby.

Hua Chunying také poznamenal, že čínská armáda a Spojené státy jsou v kontaktu ohledně situace Čínou zadržovanýého podmořského zařízení USA, a že incident bude řádně vyřešen.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)