Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Čína pohrozila v případě odtrhnutí Tchaj-wanu vojenskou silou!

Čína pohrozila v případě odtrhnutí Tchaj-wanu vojenskou silou!

Čínské ozbrojené síly přijmou veškerá opatření, pokud se někdo rozhodne oddělit Tchaj-wan od Číny, varoval ve čtvrtek čínský ministr obrany Wei Fenghe.

Ilustrační foto
25. října 2018 - 11:05

„Pokud se někdo pokusí oddělit Tchaj-wan od Číny, čínské ozbrojené síly nebudou jen stát za žádnou cenu a přijmou opatření," řekl Wei Fenghe, který vystoupil na sienšanském Mezinárodním bezpečnostním fóru.

Zároveň ostře odmítl i tvrzení Spojených států o vměšování Číny do amerických voleb a připomněl, že Peking podal kvůli tomu protestní nótu.


Oficiální vztahy mezi ústřední vládou Čínské lidové republiky a ostrovní provincií se rozpadly v roce 1949 po občanské válce mezi Čínskou komunistickou stranou a Kuomintang pod vedením Čankajška, který ustoupil na Tchaj-wan. Obchodní kontakty a neformální kontakty mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou se obnovily koncem osmdesátých let. Od počátku devadesátých let se strany začaly kontaktovat prostřednictvím nevládních organizací - Pekingské asociace pro rozvoj vztahů prostřednictvím Tchaj-wanské úžiny a síť Taipei Strait Exchange.

Peking považuje ostrov za součást Číny podle formule „jedna Čína – dva systémy" (podobně jako Hong-Kong). Nicméně napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem posiluje i skutečnost, že nezávislost ostrova je politicky, ekonomicky a především vojensky podporována Spojenými státy. Zvláště pak Čína s podrážděním sleduje, když americké námořnictvo proplouvá Tchajwanským průlivem.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)