Svátek má: Alžběta

Zprávy

Velikost textu:

Čína poslala stíhačky a lodě, aby vyhnaly americký torpédoborec!

Čína poslala stíhačky a lodě, aby vyhnaly americký torpédoborec!

V minulých dnech se odehrálo drama v Jihočínském moři, které mohlo bezesporu přerůst do konfliktu nevídaných rozměrů.

Čínská stíhačka J-20
4.červenec 2017 - 10:15

Čínské válečné lodě a stíhačky se střetly s americkým torpédoborcem USS Stethem, který vstoupil do vod sporných ostrovů Siša (Paracelské ostrovy) v Jihočínském moři, který Peking považuje za své vlastnictví. Americká loď se pod tlakem vzdálila.

Uvedlo to čínské ministerstvo zahraničí, a obvinilo Washington z porušování čínské svrchovanost, přičemž ministerstvo obrany označilo chování americké vojenské lodě za „závažný trestný čin“.

„Druhého července americký torpédoborec USS Stethem neoprávněně vstoupil do vod čínských ostrovů Siša. Čína okamžitě poslala válečné lodě a stíhačky, aby varovaly americkou loď a vytlačily ji z teritoriálních vod,“ citovala prohlášení čínské ministerstva zahraničí RIA Novosti.

Čína vyjádřila ostrý protest v souvislosti s akcemi ze strany USA, a označila zakotvení torpédoborce amerického námořnictva ve vodách sporných ostrovů za vážnou politickou a vojenskou provokaci, která ohrožuje infrastrukturu a personál na ostrovech.

Čínský list vyzval Čínu k přípravě na válku se Spojenými státy!

„Ostrovy Siša jsou čínským teritoriem. Spojené státy pod záminkou praporu  „svobodné plavby“ opět poslaly válečnou loď, která nelegálně vstoupila vod čínských ostrovů Siša, porušily zákony Číny a příslušná pravidla mezinárodního práva, hrubě porušily čínskou svrchovanost, a podkopaly mír, bezpečnost a pořádek v těchto vodách,“ poznamenalo čínské ministerstvo zahraničních věcí a vyzvalo USA k zastavení takových akcí. Čínské ministerstvo obrany pak plavbu USS Stethem vysloveně označilo za „závažný trestný čin“.

Američané naopak tvrdí, jednají v rámci mezinárodního práva. „Spojené státy budou létat, plavat a působit všude tam, kde je to dovoleno podle mezinárodního práva“, a že Washington bude i nadále využívat práva na „svobodu plavby“ v Jihočínském moři, prohlásilo americké ministerstvo zahraničí.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)