Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Čína připravila reakci na jakoukoli jednostrannou akci USA!

Čína připravila reakci na jakoukoli jednostrannou akci USA!

Čína se řídí americkými prohlášeními v oblasti obchodu a investic a již připravila plán reakce na případné protekcionistické a jednostranné akce Spojených států, řekl mluvčí ministerstva obchodu Číny Gao Feng.

Ilustrační foto
26. dubna 2018 - 11:05

„Zaznamenali jsme příslušná prohlášení USA a chtěl bych zdůraznit, že Čína se rozhodně staví proti jakýmkoli protekcionistickým a jednostranným krokům ... Čína bude sledovat prohlášení a akce  USA, a již jsme připravili odpovědi na případné jednání ze strany Washingtonu,“ odpověděl Gao Feng na otázku možného zavedení nových omezení čínských investic do USA, uvedla RIA Novosti.

Přitom zdůraznil, že „v průběhu let čínské podniky investovaly do obchodu v USA, což přispělo k vytváření pracovních míst a stalo se hlavním příspěvkem k hospodářskému rozvoji Spojených států".

Podle zástupce ministerstva obchodu kvůli současné nejistotě v investiční oblasti mnoho čínských podniků snížilo investice do USA nebo dokonce opustilo plány usadit se na americkém trhu.

Mezi Spojenými státy a Čínou vypukla obchodní válka!

„Doufáme, že USA budou přijímat více opatření v souladu s pravidly ekonomického rozvoje, budou se muset přizpůsobit trendu globálního ekonomického vývoje, což přispěje k dlouhodobému a stabilnímu vývoji americké ekonomiky a celé globální ekonomiky,“ poznamenal Gao Feng.

Prohlášení Číny bylo učiněno na pozadí probíhajícího obchodního sporu se Spojenými státy, který začal v důsledku dovozních cel na ocel a hliník zavedených Washingtonem, a hrozbami uvalit další cla, která ovlivní čínské vývozy do země ve výši až 150 miliard dolarů ročně. Peking oznámil symetrická odvetná opatření a nazval kroky v USA protekcionismem a porušováním zásad mezinárodního obchodu.

Celkové čínské vývozy do USA v roce 2017 činily 506 miliard dolarů, dodávky do Číny pak 130 miliard.

Tento nepoměr vyvolává u prezidenta USA Donalda Trumpa už léta ostrou negaci. Podle některých analytiků se však ve své  podstatě nejedná ani tak o „obchodní“ stránku věcí, jako spíše o „politickou“, se snahou postavit se vývoji, v němž Čína (a i Rusko) aspiruje na rovnocenné postavení supervelmocí ve světě spolu s USA. Nicméně jednostranná opatření Spojených států směřují tak nebo tak spíše ke globální obchodní válce.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)