Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Čína vrací úder: Zavádí clo na 659 zboží ze Spojených států!

Čína vrací úder: Zavádí clo na 659 zboží ze Spojených států!

Čína zavádí 25% dovozní clo na 659 zboží dovážených ze Spojených států. Uvedlo to ve svém prohlášení čínské ministerstvo financí.

Ilustrační foto
16. června 2018 - 07:25

Peking přijal toto rozhodnutí v reakci na analogický krok Washingtonu. Odvetné opatření je upraveno zákonem o zahraničním obchodu Čínské lidové republiky a dalšími právními akty.

Objem zboží, na která se budou vztahovat cla, činí přibližně 50 miliard dolarů.

Současně začne platit clo na 545 kusů zboží v hodnotě přibližně 34 miliard dolarů. U zbývajících položek bude datum účinnosti obchodního opatření zveřejněno později.

Čína navíc zrušila obchodní dohody se Spojenými státy.


Peking naléhal na všechny země, aby se společně postavily módě krokům Washingtonu vedoucích k recesi.

Šéf Rusko-asijsko-tichomořského programu moskevského Carnegie centra, Alexander Gabujev, sdělil, jak mohou čínští spojenci jednat, uvedla RIA Novosti. Podle něj mohou začít společně bombardovat USA v rámci WTO a navíc použít tvrdou rétoriku, že žádné jednostranné ústupky nebudou, a na jakékoliv jednostranné americké sankce bude následovat odpověď.

Předtím americký prezident Donald Trump zavedl dovozní clo ve výši 25% na dovoz z Číny ve výši 50 miliard dolarů ročně. Cla tak ovlivní desetinu čínského vývozu do USA.

Rozsáhlé prohlášení amerického prezidenta uvedlo, že Washington uloží dodatečné dovozní cla, pokud Peking zareaguje na již zavedená.

V chodu je tak regulérní obchodní válka mezi USA a Čínou.
(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)