Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Circa: Syrská zkušenost se bude Rusku ještě hodit!

Circa: Syrská zkušenost se bude Rusku ještě hodit!

Pro Rusko se sýrský konflikt mimo jiné stal jedinečnou příležitostí pro vyzkoušení nejnovějších modelů vojenské techniky, napsal americký zpravodajský portál Circa.

Ruská stíhačka Su-35
1. prosince 2017 - 11:05

Kromě toho, podle publikace, ještě vážnější roli hraje reálná vojenská zkušenost získaná ruskou armádou v pouštních podmínkách, která může být užitečná i v budoucnosti.

Zájmy Ruska v Sýrii jsou zřejmé. Prezident Bašár Asad je klíčovým spojencem Moskvy a jeho země pomáhá Rusku zajištění vojenské přítomnosti na Blízkém východě. Syrský konflikt je ovšem pozoruhodný i kvůli tomu, že Rusku umožní testovat nejnovější vojenské zbraně a zařízení, uvedl Circa.

Ruská letadla létají na obloze v Sýrii už více než dva roky, ale takové ultramoderní stroje, jako stíhačka Su-35 a drony se objevily až nedávno. Na zemi se objevily bojové protidiverzní stroje „Typhoon-M". Sýrský konflikt proto dává Rusku vzácnou příležitost zjistit, jak tyto modely vojenské techniky působí v bojových podmínkách.


„Poprvé od kolapsu Sovětského svazu v roce 1991 se Rusové účastní konfliktu mimo bývalý sovětský blok," uvedl Jim Phillips z nadace Heritage Foundation.
 
A je to velmi důležité, protože díky konfliktu byla ruská armáda schopná získat reálné bojové zkušenosti v pouštních podmínkách. Ruští vojenští inženýři poznamenali, že Sýrie poskytla jedinečnou příležitost dozvědět se, jak se budou chovat nejnovější modely vojenské techniky.
 
„V továrně je nemožné předvídat mnoho malých detailů, protože jsou tam normální podmínky. Toto jsou nová zařízení a my je několikrát testujeme. Někdy i drobné věci, jako je písek, mohou způsobit problémy," sdělil vojenský inženýr Kirill Morozov.
 
Čas pro účast Moskvy v konfliktu v Sýrii v září 2015 se dokonale hodil, protože Rusko tehdy dokončilo stavbu letecké základny Hmeymim v Latakii. Od té doby tato letecká základna hrála v ruských operacích ústřední roli.
 
Podle Circa je přítomnost stíhaček Su-35 na bojišti stejně důležitá pro USA, stejně jako pro Rusko. Su-35 je reakce Moskvy na americké bitevniky páté generace jako F-35 a F-22.
 
Přestože se předpokládá, že se Su-35 přibližně rovná nejnovějším americkým strojům, není dosud jasné, zda se jim ruský stíhací letoun vyrovná. Nicméně bojové zkušenosti získané v Sýrii mohou pomoci zjistit, čeho Su-35 je schopen, ačkoli se tam s americkým letectvem nestřetl.

 
Sýrský konflikt navíc pomohl Rusku v rozvoji dronů. Moskva se před rokem zabývala integrací dronů do ozbrojených sil a válka v Sýrii s největší pravděpodobností poskytla ruské armádě  stejné zkušenosti jako válka v Afghánistánu a v Iráku Spojeným státům.
 
„Měla by Amerika dělat starosti?" klade si publikace otázku.
 
„Myslím, že USA by měly být opatrné a pečlivě sledovat činnost Rusů. Kromě testovacího vybavení se mi zdá, že bojové zkušenosti hrají mnohem větší roli," řekl Phillips. „Je to velmi důležitý okamžik, a může v budoucnu sehrát voji roli."

(kou, prvnizpravy.cz, circa.com, foto: arch.)