Svátek má: Helena

Zprávy

Velikost textu:

CM: Hon na čarodějnice vrátíl USA do dob středověkých pověr!

CM: Hon na čarodějnice vrátíl USA do dob středověkých pověr!

Američané se často podobají „válečným scientologům s jadernými zbraněmi," napsal Contra Magazin.

Ilustrační foto
3. dubna 2019 - 11:05

Nedávný „hon na čarodějnice“ v souvislosti s Ruskem tento obraz úspěšně doplňuje. Nevídaný ve svém idiotismu příběh o ruském vměšování, ukazuje, že se Spojené státy vrátily do éry absurdity a středověkých pověr, uvedl autor článku, americký novinář Eric Margolis.

Od dob středověkého honu čarodějnic nebylo lidstvo konfrontováno s takovou „idiocíí, důvěřivostí a absurdním chováním“, jako je tomu v případě o ruském vměšování, napsal americký novinář Eric Margolis na stránkách Contra Magazinu. Myšlenka, že hlava Bílého domu, Donald Trump, je ruský agent, je naprosto absurdní, stejně jako podezření, že Moskva ovlivnila americké volby, je přesvědčen autor článku. Jsou to Spojené státy, které zasahují do voleb po celém světě, a ne Rusové, kteří na to prostě nemají peníze.

Poté, co se ukázalo, že mezi Trumpem a Kremlem nedošlo ke spiknutí, „se musíme my Američané omluvit Vladimíru Putinovi za všechny pomluvy", radí Margolis. Je škoda, že nemůže žalovat „legie lhářů a propagandistů“, kteří přivedli obě země na pokraj nové války, poznamenal.


Zároveň by ti lidé, kteří věřili jejich lžím, měli naléhavě přehodnotit své názory na život. Ale byli jen blázni. Jinou věcí jsou samotní propagandisté. Rukopis demokratky Hillary Clintonové je navíc cítit v celém příběhu o ruském vměšování. „Po pravdě řečeno není zuřivost v pekle ničím ve srovnání s odvrženou ženou,“ zdůraznil Margolis.
 
Je ironií, že zatímco všichni hledali v Kremlu neexistujícího loutkáře, ten pravý seděl v Oválné kanceláři Bílého domu, pokračovala publikace. Mluvíme o izraelském premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Společně s Trumpem uznali „nejzávažnější porušení mezinárodního práva“, izraelskou anexi Golanských výšin v roce 1973. Tento „akt uzurpace“ byl tak monstrózní, že ho odsoudilo všech 14 zemí Rady bezpečnosti OSN. Dokonce Kanada, která obvykle ukazuje zbabělost, hlasovala proti USA, připomněl Margolis.
 
Golanské výšiny se nyní mohou stát odrazovým můstkem pro další expanzi Izraele v Libanonu a Sýrii. Současně Washington nadále zpřísňuje sankce vůči Rusku za osvobození poloostrova Krym, který kmu patřil více než 300 let. „Ukazuje se, že Izrael může zůstat v Golany, ale Rusko musí opustit Krym. To je vadná politická logika,“ poznamenal Margolis.

Minulý týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo nazval Trumpa poslem Boha a moderním ekvivalentem biblické královny Esther.Podle něj je povolán, aby zachránil Izrael před „zlými Peršany“. Přibližně čtvrtina Američanů věří tomuto šílenému nesmyslu. Zvláště ti, kteří žijí v takzvaném US Bible Belt („Bilický pás USA“ - oblast ve Spojených státech amerických, ve kterém je evangelický protestantismus jedním z hlavních aspektů kultury). Trump je pro ně „noblesní křesťan - křižák“.
 
„Zdá se, že žijeme v době absurdity a středověkých pověr,“ uzavřel Margolis. „Není divu, že se nás mnoho států na celém světě obává. Příliš často jsme jako militantní scientologové s jadernými zbraněmi. Naštěstí je na druhé straně střízlivý, klidný a zdrženlivý Putin.“

(kou, prvnizpravy.cz, contra-magazin.com, foto: arch.)