Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

CM: Moskva a Peking krátí dolaru kyslík - pomalu, ale jistě

CM: Moskva a Peking krátí dolaru kyslík - pomalu, ale jistě

„Třebaže malými kroky“, nicméně se Rusko a Čína snaží, aby vyřadily „americký dolar ze hry,“ napsal Contra Magazin.

Ilustrační foto
4.duben 2017 - 11:05

Vzhledem k úzké hospodářské, finanční a geopolitické spolupráci, může Moskva a Peking vytvořit podmínky pro nové globální standardy, a tím ukončit současnou dominanci Washingtonu a amerického dolaru, uvedlo vydání.

Například na 14. března Ruská Banka otevřela svou první zámořskou pobočku v historii - a ne jen tak někde, ale v Číně, poznamenaly noviny. Podle čínského deníku South China Morning Post je tento krok součástí dohody mezi Ruskou federací a Čínou s cílem vytvořit „více stabilní hospodářské vztahy“.

Times: Čína je pro Západ mnohem nebezpečnější, než „darebák" Putin

Kromě toho, obě země se snaží zmírnit import zlata z Ruska do Číny, pokračuje Contra Magazin. „Podle pozorovatelů slouží silný zlatý hlad v Pekingu hlad (stejně jako v Moskvě) k vytvoření nové, zlaté měny, která v budoucnu může nahradit utrápený krizový systém peněz. To znamená, že pro dolar bude stále obtížnější udržet svoji současnou dominantní globální roli,“ tvrdí vydání.

Contra Magazin upozorňuje na skutečnost, že vzhledem k úzké hospodářské, finanční a geopolitické spolupráci, může Rusko a Čína „vytvořit podmínky pro nové globální standardy, a tím umožnit skoncovat se současnou nadvládou USA a amerického dolaru“. „Přinejmenším již nebudou moci Spojené státy provádět takový parazitní způsob života,“ míní publikace.

„K útoku na americký dolar - jak vidíme - dochází na několika úrovních,“ zdůrazňuje Contra Magazin. „Pokud se k Rusku a Číně se připojí několik dalších zemí, sníží se dolaru kyslík. Výsledkem bude, že Washington bude mít méně příležitostí k ovlivnění geopolitiky. V současné době, je to opravdu možné hovořit o tom, že Moskva a Peking pomalu neutralizují dolar - byť  malými kroky".

(kou, prvnizpravy.cz, contra-magazin.com, foto: pl)