Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Odstoupení USA od INF rozpoutá jaderné napětí v Asii!

CNBC: Odstoupení USA od INF rozpoutá jaderné napětí v Asii!

Pokud Trump odstoupí od smlouvy INF, výrazně to ovlivní nejen Evropskou unii, ale také Asii, předpovídá CNBC.

Indická křídlatá raketa Bahmos
3. listopadu 2018 - 04:20

Podle odborníků se v důsledku rostoucího strategického napětí v regionu vypuknou nové závody ve zbrojení. V důsledku to povede k nové krizi a pak k novým jednáním o dosažení stabilní rovnováhy, uvádí článek.

Záměr Washingtonu odstoupit od smlouvy INF uzavřené s Moskvou během éry studené války může mít vážné důsledky pro všechny asijské země, včetně rivality mezi jadernými mocnostmi, jako je Indie a Čína, varuje CNBC. Smlouva INF byla podepsána v roce 1987 a hrála důležitou roli při zmírňování napětí během studené války, neboť zavedla dvoustranný zákaz výroby a testování určité kategorie raket. V případě odmítnutí této dohody budou mít Washington a Moskva příležitost vyvinout a nasadit další nové střely, což zvyšuje rizika pro Evropskou unii vzhledem k její geografické blízkosti k Rusku.

Prezident Donald Trump 20. října vyhrožoval americkému stažení ze smlouvy INF a obvinil ruskou stranu z „porušování", ale neposkytl žádné podrobnosti, připomíná autor. Současně je mnohem méně pozornosti věnováno pravděpodobnému dopadu tohoto rozhodnutí Trumpa na Asii, i když vývoj hypersonických raket v zemích regionu naznačuje, že nový „světový závod ve zbrojení" již začal, uvádí článek.
 
Čínský faktor hraje významnou roli: Podle některých analytiků ve skutečnosti není hlavním důvodem rozhodnutí Trump odstoupit od smlouvy INF ani Rusko, ale Čína, která se stala hlavním dodavatelem a dovozcem zbraní. Bílý dům se již dlouho zajímá o velkoplošný raketový arzenál v Pekingu a militarizaci Jihočínského moře, článek zdůrazňuje: čínské střely jsou umístěny poblíž amerických vojenských základen a také ohrožují americké válečné lodě v západním Pacifiku.

V souladu s americkými jestřáby
 
Nicméně vzhledem k smluvě INF jsou americké raketové síly v Asii omezené, vysvětluje Si Raja Mohan, vedoucí pracovník Carnegie Center v Indii, v rozhovoru se CNBC. Podle něj je proto odstoupení Spojených států od této dohody podporováno takovými „jestřáby" v oblasti politiky zbrojení jako prezidentský poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Tato smlouva je pro ně „špatným nápadem", protože poskytuje příležitost pro Čínu a Severní Koreu „podkopat bezpečnost Spojených států a jejich spojenců v Asii", řekl Mohan.


Podle expertů činí arzenál Pekingu více než dva tisíce balistických raket. A to představuje hrozbu pro země jako Tchaj-wan a Japonsko, stejně jako pro americkou armádu v tomto regionu, říká výzkumný pracovník Amit Bhandari, odborník na energetiku a ochranu životního prostředí ve výzkumném centru Gateway House v Bombaji. Pokud by se Spojené státy vzdaly smlouvy INF, budou mít možnost rozvinout a nasadit střely na svých vojenských základnách v Asii, zdůraznil Bhandari v rozhovoru pro CNBC.
 
Je možné, že Washington bude také schopen nasadit další pozemní systémy v západní části pacifického regionu nebo zvýšit svůj vojenský potenciál v Okinawě, tvrdí odborníci politicko-zpravodajské společnosti Stratfor. Nicméně, čínská vláda může v takových krocích vidět hrozbu pro sebe, protože v minulosti Peking často zařadil nové zbraně do svého arzenálu, aby držel krok s Američany, varuje Bhandari: „Čína se může dnes cítit jako oběť této asymetrické hrozby, kterou sám předtím představoval dalším mocnostem v regionu."

Kaskádový efekt

Pokusy Spojených států zvýšit svoji vojenskou přítomnost v regionu, od instalace protiraketové obrany v Jižní Koreji až po volné navigační operace poblíž Tchaj-wanu, již vyvolaly tvrdou kritiku z Pekingu. Současně může nový závod ve zbrojení způsobit „kaskádový efekt", neboť jakákoli reakce Číny na americké „provokace" může také ovlivnit země jako Indie a Pákistán, předpovídají odborníci. „Závod ve zbrojení může způsobit kaskádový efekt. Pokud Čína začne soutěžit se Spojenými státy, způsobí to, že se Indie v obavách pokusí zúčastnit se tohoto závodu. V důsledku toho se to stane i v Pákistánu," řekl Rajesh Basrour, profesor katedry mezinárodních vztahů na Nanyangské univerzitě v Singapuru pro CNBC.

V určitém okamžiku nastane krize!

Indie nedávno koupila moderní raketové systémy z Ruska. A tuto dohodu o objemu 5 miliard dolarů považují experti za pokus indického premiéra Narendry Modi o posílení vlivu v jižní Asii, kde Čína jedná „čím dál více asertivněji", tvrdí CNBC. Pokud se Trump skutečně vzdá od smlouvy INF, pak bude Indie nucena vážně analyzovat důsledky dalších kroků vedoucích mocností, je si jistý Si Raja Mohan z Carnegie Center. Podle jeho názoru pak indická vláda bude muset „vážně a důkladně analyzovat svůj raketový program se zaměřením na posílení práce v této oblasti uvnitř země, stejně jako rozšiřování mezinárodní spolupráce při výrobě hyperzvukových zbraní", uvádí článek.


Ve skutečnosti vývoj nových hypersonických střel v Indii, Číně, Rusku a Spojených státech vedla mnohé k závěru, že „světový závod ve zbrojení" již začal, zdůrazňuje autor. „Budoucnost je předvídatelná. Posílená strategickým napětím bude pokračovat nový závod ve zbrojení a v určitém okamžiku nastane krize," předpovídá profesor Rajesh Basrur. Podle jeho názoru budou muset soupeřící síly znovu vstoupit do jednání s cílem dosáhnout nové stabilní rovnováhy, uzavírá CNBC.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)