Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Sankce USA povedou k „bouři útoků" na hegemonii dolaru!

CNBC: Sankce USA povedou k „bouři útoků" na hegemonii dolaru!

Amerika tak aktivně potrestá jiné státy při každé příležitosti, že nyní každá desátá země je ve stavu hospodářské války s USA, napsala televize CNBC.

Ilustrační foto
2. září 2018 - 10:10

Podle autora článku Gala Lufta, Čína, Rusko, Venezuela a další „revizionisté" již začínají vytvářet paralelní finanční systém a stanovují za svůj cíl ukončit dominanci dolaru.

„Nyní Spojené státy vedou ekonomickou válku proti desetině států světa, s celkovým počtem téměř 2 miliard lidí a kombinovaným HDP s více než 15 biliony dolarů,“ uvedl spoluředitel Institutu  analýz globální bezpečnosti Gal Luft na internetových stránkách CNBC. „Patří sem Rusko, Írán, Venezuela, Kuba, Súdán, Zimbabwe, Myanmar, Demokratická republika Kongo, Severní Korea a další země, proti nimž Washington v posledních letech uvalil sankce. A také země jako Čína, Pákistán a Turecko, které nejsou úplně sankcionovány, ale podléhají jiným represivním ekonomickým opatřením."

Kromě toho, jak zdůraznil autor článku, ministerstvo financí USA uvedlo na černém seznamu tisíce osob z desítek států. Mnoho z těchto lidí je úzce spjato s vedením jejich zemí a všem je skutečně odepřeni přístup do globálního finančního systému, který je řízen Amerikou, poukázal článek.

Z pohledu Washingtonu jsou všechna tato opatření oprávněným trestem za údajné porušování lidských práv, terorismu, trestné činnosti, obchodu s jadernými materiály, korupci a - v případě Číny - „nekalých obchodních praktik a krádeží duševního vlastnictví“, poukázal Luft. „Ale v posledních měsících se zdá, že přetrvávající postoj Ameriky zabývat se všemi světovými katastrofami vedl k tomu, že všechny tyto vlády a jejich podpůrní bohatí jednotlivci dosáhly kritického množství a spojily své síly k vytvoření paralelního finančního systému, na který by americká dlouhá ruka nemohla dosáhnout. A pokud uspějí, pozice Ameriky ve světě už nebude stejná."

Podle Lufta se „světová dominace“ USA opírá nejen o vojenskou sílu a systémů aliancí, ale také na kontrole nad finančním systémem, a to zejména na jedinečném postavení dolaru jako světové rezervní měny. Pokud jsou transakce prováděny v amerických dolarech nebo prostřednictvím amerických bank, strany okamžitě spadají pod americkou jurisdikci. Když se Washington rozhodne o uvalení jednostranných sankcí, jako je tomu v případě Íránu, tak to ve skutečnosti staví stát, podniky i jednotlivce před volbou: buď ukončit podnikání s trestanou zemí nebo mohou být odříznuty od „ekonomiky číslo jedna na světě“. Jedná se o vážnou páku a "revizionistické země" to považují za „urážku jejich ekonomické svrchovanosti", napsal autor. Proto Rusko a Čína vyvinuly vlastní analogy mezinárodního mezibankovního systému SWIFT a naléhají na své partnery, aby opustili využívání dolaru v dvoustranném obchodu ve prospěch místních měn.


Tento měsíc, po finančním konfliktu mezi Ankarou a Washingtonem, Rusko „neváhalo zapojit Turecko do bloku proti dolaru" a prohlásilo, že je připraveno obchodovat bez dolarů. Mezitím Peking používá svou strategii k tomu “jeden pás - jedna cesta“, aby přinutil další země, jako je Írán a Pákistán, obchodovat s jüanem. A na summitu BRICS v Johannesburgu bylo cílem „vytvořit bezdolarovou ekonomiku", uvedl článek.

Podle Luftových prognóz bude o budoucnosti dolaru rozhodnuto na světových trzích surovin, zejména ropy. Poté, co prezident Richard Nixon opustil zlatý standard a přesvědčil OPEC prodávat ropu jen za dolary, poptávka po americké měně neustále rostla. Nyní však existuje příliš mnoho vývozců surovin v „protidolarové alianci", a jejich produkty se neoceňují v dolarech a neprodávají se za dolary, upozornil autor. „Například Čína raději kupuje ropu z Angoly, plyn z Ruska, uhlí z Mongolska nebo sóju v Brazílii za svoji vlastní měnu, tudíž obě strany se tak vyhýbají nežádoucím ztrátám pří výměně valut.“

Další hrozbou pro dolar jsou kryptoměna: Centrální banka Ruské federace připomněl možné vydání „kriptorublu“ a „pomohla“ Venezuele vydat vlastní kryptoměnu „petro“, poukázal Luft. Možné je i rychlé zjevení kryptoměny BRICS.

Takže bychom měli, podle spoluřediteleředitel Institutu pro analýzy celosvětové bezpečnosti, v nadcházejících letech očekávat „bouře útoků“ na americkou dolarovou hegemonii, a že jedna z hlavních bitev budoucnosti ohledně „ekonomické dominance Ameriky“ se bude odehrávat na energetickém trhu. „Jakýkoli úspěšný pokus oddělit obchod se surovinami od dolaru bude mít kaskádovité důsledky nejen pro známý světový ekonomický systém, ale i pro americké pozice v zahraničí," varoval Luft.


Se současnou prosperitou americké ekonomiky a silným dolarem je snadné „vklouznout do sebeuspokojení" a myslet si, že akce „revizionistů" jsou jen „ozdobami", uvedl článek. Avšak vzhledem k tomu, že státní dluh USA ve výši 21 bilionů dolarů roste jedním bilionem dolarů ročně, „může být probuzení hrubší a rychlejší, než předpokládá většina ekonomů". Čtvrtina světové populace dnes žije ve státech „plných odhodlání ukončit hegemonii dolaru", což znamená, že boj proti těmto plánům by se měl stát pro Washington prioritou, uzavřel autor.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)