Svátek má: Sáva

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Huawei odhadl ztráty kvůli americkým sankcím na 30 miliard dolarů!

CNN: Huawei odhadl ztráty kvůli americkým sankcím na 30 miliard dolarů!

Kvůli černé listině Spojených států se zisky Huawei v příštích dvou letech sníží o přibližně 30 miliard dolarů, a to podle zakladatele a hlava čínské společnosti Žen Žengfei.

Ilustrační foto
19. června 2019 - 10:15

Současně podnikatel vyjádřil přesvědčení, že jeho společnost zůstane na vodě a za pár let bude růst, uvedla CNN.

V blízké budoucnosti bude kvůli americkým sankcím Huawei čelit vážným finančním ztrátám. Zakladatel a výkonný ředitel čínské společnosti Žen Žengfei to oznámil na schůzce skupiny odborníků, uvedla televize CNN.

„V příštích dvou letech si myslím, že snížíme objem výroby. Náš zisk se ve srovnání s předchozími prognózami sníží o přibližně 30 miliard dolarů, takže tržby z prodeje letos a následující budou asi 100 miliard dolarů,“ řekl Žen.

Čínská společnost, která se ocitla v obtížné situaci, se stala jedním z bodů napětí v obchodní válce mezi Washingtonem a Pekingem. V polovině května administrativa Donalda Trumpa dalaa tvrdý úder Huawei - společnost byla zařazena na černou listinu, čímž ztratila přístup k americké technologii bez výslovného souhlasu úřadů USA, připomněl televizní kanál.


Spojené státy se obávají, že Čína může využít své vybavení ke špionáži v jiných zemích a usiluje o to, aby jejich spojenci opustili služby Huawei ohledně vytváření ultrarychlé bezdrátové komunikace 5G. Samotná společnost opakovaně popřela, že její výrobky představují hrozbu pro národní bezpečnost ostatních států.
 
Kvůli těmto obavám Američané nedovolili na deset let přístup Huawei na svůj trh. Navzdory tomu se společnost stala největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě a druhou nejoblíbenější značkou mezi smartphony, ale černá listina ve Spojených státech znatelně podkopala její pozici, poznamenala CNN.

Před necelým týdnem Huawei opustil plány předhonit Samsung v prodeji mobilních telefonů do konce tohoto roku. Někteří analytici tvrdí, že společnost může dokonce ustoupit firmě Apple, jestli  nezíská přístup k americké technologii. Pochybnosti vyvolává, dokonce zda si udrží vedení v technologii 5G technologii.
 
Žen je však přesvědčen, že jeho společnost bude schopna zůstat nad vodou a předpokládá, že za pár let bude růst pokračovat. „Nebudeme odpočívat na vavřínech, stále chceme otevřeně spolupracovat se světem," dodal podnikatel.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)