Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

CNN uviděla „ruskou stopu" i v Pokémonech!

CNN uviděla „ruskou stopu" i v Pokémonech!

Podle novinářů CNN je Rusko spojeno s rozsáhlou kampaní v hlavních sociálních sítí, která měla rozdmýchat nespokojenost mezi Američany a rozdělit americkou společnost a ovlivnit volby.

Už v tom jedou i Pokémoni
13. října 2017 - 11:05

Jak tvrdí zpravodajové kanálu, se na nástrojích vlivu podílela i hra Pokemon Go, a hovořili „o promyšlené strategii a dobré znalosti autorů operace". Ačkoliv je „senzační“ zpráva CNN spíše k smíchu, než k pláči, svědčí o poněkud psychicky narušené atmosféře panující v amerických médiích.

„Máme nové exkluzivní informace o ruských snahách zasahovat do průběhu prezidentských voleb v roce 2016. Dylan Byers a Doni O'Sullivan vypátrali jednu operaci, která zasáhla všechny: od Facebooku a Twitteru až po YouTube, Tumblr a dokonce i Pokémon Go,“ uveda moderátorka CNN explozivní informaci jejich zpravodaje.

Dylan Bayers, korespondent CNN Senior Media and Politics: „Tato stránka byla nazvána „Nestřílejte nás“ a byla představena jako součást hnutí Black Lives Matter (volně „Černošské životy také něco znamenají“). Použila tyto platformy aby vytvořila ekosystém, myšlenky, které zdůrazňují brutalitu policie, které se snaží vyvolat hněv černochů proti policejnímu násilí, a aby získalli další rozšíření na těchto platformách. A ve skutečnosti to nějaký vliv mělo. Videa na YouTube se sledovala celkem více než 350.000 krát, stránka na Facebooku obdržela více než 250.000 lajků - to vše je spojeno s navzájem prostřednictvím účtu registrovaného, jak se později ukázalo, na adrese obchoďního centra v Illinois.


Stránka v Tumblr podporovala souěž Pokemon Go, ve kterém bylo nutné přejít na dvě místa, kde byly případy údajného použití násilí ze strany policie a nazvat svého Pokémona na počest obětí - například označit Pikachu Ericem Garnerem. Vítězové této soutěže, jak bylo řečeno, mohli získat bezplatnou prémiovou kartu z obchodu Amazon.

Jaká strategie a promyšlenost měla tato kampaň na ovlivnění Američanů, jaké problémy již vyvolávají rozpad v americké společnosti a v americké kultuře - její autoři to zřejmě pochopili velmi dobře. Jak jsme již uvedli, že majitelé těchto stránek, předstírají, že jsou aktivisté hnutí Black Lives Matter věděli, jak získat přístup ke komunity Baltimoru a Fergusonu.

A teď, pokud přemýšlíte o tom, jak dostat lidi ven a být aktivní v reálném světě přes Pokemon Go a další, organizaci protestů, a v tomto případě mluvíme o stránkách „Nestřílejte nás“, ale i komunikaci s místními médii o schůzkách, které se pokoušeli organizovat - pak pochopíte, jak byla tato opatření promyšlená.“


Pokud to čtenář dočetl až do tohoto bodu, muselo ho jistě napadnout, jak to asi proboha pomohlo k vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách? Zejména, když byl a je dodnes opozicí označován za „bílého“ rasistu.

PS. A lze si jen oddechnout, že CNN nepátrala po minulosti Krtečka, kterého Američané vzali do vesmíru a nyní si s ním "hrají" Číně (jinak by odhalila, že "malý dětský diverzant" vznikl za tzv. "totáče").

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)