Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Cohen: Nelze překročit ruskou „červenou čáru“ bez prověření faktů!

Cohen: Nelze překročit ruskou „červenou čáru“ bez prověření faktů!

V diskusi na CNN se k tématu chemického útoku v Idlibu a rozhodnutí Bílého domu provést raketový útok proti Sýrii, vystoupil politolog Stephen Cohen a protiputinovský opozičník Garry Kasparov.

Ilustrační foto
13.duben 2017 - 04:20

Zdá se, že diskuse na téma Putina, chemického útoku, amerického raketového úderu a a podobně, v případě, kdy jeden se dožaduje odpovědi a důkazy, a druhý zastává nesmiřitelné až fanatické hledisko, nepříjemně připomíná současnou veřejnou diskusi amerických médií. Které hrají roli toho druhého.

CNN: Garry, ruský prezident přirovnal prohlášení Spojených států opoužití chemických zbraní v Sýrii s jejich výroky o zbraních hromadného ničení v Iráku. Co se, podle vašeho názoru, snaží Putin dělat?

Garry Kasparov, ruský opozičník, šéf „Nadace pro lidská práva“: Snaží se vyvolat nesváry, nezáleží na tom, co říká. Každý ví, že pořád lhal, a možná později, připouští, že to jsou nepravdivé informace. Ale pro něj je důležité, aby napadal Spojené státy a eskaloval konfrontaci.

CNN: Stephene, souhlasíte s tím?

Stephen Cohen, profesor ruských studií na Princetonu a New York University: Ne, nesouhlasím. Zpakuji to, co jsem již ve vysílání CNN řekl. Zabýval jsem se rusko-americkými vztahy jako profesor, a někdy zevnitř, čtyřicet let. Myslím, že právě teď je náš vztah nejnebezpečnější od časů kubánské raketové krize. V Pobaltí, na Ukrajině a v Sýrii máme fronty studené války, která vede ke skutečné válce.

Zaměřením na předvolební prohlášení Trumpa si Rusové mysleli, že spolupráce v Sýrii položí konec této velmi nebezpečné studené válce. Ale stal se pravý opak. V současné době Rusko uvedlo, že jsme přestoupili jeho „červenou čáru“. A „červenou čárou“ mají na mysli totéž, co my. To znamená, že situace je ještě nebezpečnější. A Tillerson si v Moskvě vyslechne hodně nepříjemného.

Guardian: Trump žene svět do katastrofy - a nikdo se nestará!

CNN: Garry, co si myslíte, co měl Tillerson sdělit Moskvě?

Garry Kasparov: Za prvé, jsem otrávený tímto falešným výkladem. Studená válka v pobaltských státech! .. ano, NATO buduje své síly proto, že Rusko napadlo Ukrajinu, napadlo Gruzínskou republiku. Putin spáchal válečné zločiny v Sýrii. Takže je to krize, kterou Putin udělal vlastníma rukama. Konfrontaci potřebuje, protože tak funguje ruská propaganda. Stephen si to mohl vyslechnout v ruštině a ví, že po mnoho let, a to i za Obamy, ruská propaganda udělala z protiamerické nálady klíčový prvek vymývání mozků.

A myslím si, že ministr Tillerson má stát na svém a aby bylo jasné, že Rusko bylo komplicem. Protože nemohlo dojít k tomu, aby Rusové nevěděli o (chemickém) útoku. Pro Asadův režim je životně důležitá podpora Ruska a Íránu. Íránci jsou zodpovědní za pozemní operace, ale všechno, co se děje na syrské obloze, je prováděno pod přímou ruskou kontrolou.

CNN: Stephene, jak prokomentujete slova Garryho o tom, že na vině je ve skutečnosti Vladimir Putina? Skutečností je, že šel na Krym, a to, co se děje v Sýrii ...

Stephen Cohen: Já myslím, že ne. Ronald Reagan řekl o studené válce: „Pro tango musí být dva“. Obě strany mají vinu. V případě Tillersona, jestli vás to zajímá, je pozoruhodné, že ho Rusové  velmi dobře znají. A byli jím nadšeni. Šest nebo sedm let pracoval s nimi na jednom z největších obchodů v rozvoji oblastí těžby ropy. Thdy byl v čele ExxonMobil. Ho znají jako velmi vážného, spolehlivého a slušného muže, jinak by s ním nepodepsali dohodu o investicích miliardy dolarů v Rusku. A Putin a ministr zahraničí Lavrov ho osobně znali.

Ale teď se vrací za velmi odlišných okolností. A mají otázky, a myslím, že od něj očekávají otevřenost. A první otázka bude: bude se politika Spojených států vůči Rusku vytvářet na základě interpretace, které nejsou podpořeny žádnými fakty? Rusové to potřebují vědět. A za druhé, je možné skoncovat s rusko-americkou vojenskou spoluprací v Sýrii, který nabídl Trumpa a kterou chce Rusko, kvůli tomu, co se stalo ve Washingtonu? A poslední otázka ... jak bude reagovat, já nevím ... Ale budou ptát Tillersona: pokud Trump, jen na základě hypotézy vypustí padesát „Tomahawků“, zda chce skoncovat se skandálem okolo jeho možného propojení s Kremlem? To potřebují věděr. Jinými slovy: kdo ve Washingtonu vytváří politiku?

CNN: Stephene, říkáte, že neexistují žádné důkazy. Vy nevěříte ministru obrany Mattisovi, který říká, že mají všechny důkazy, že ta operace byla dílem Sýrie?

Stephen Cohen: Víte, že jsem v nevýhodě: Jsem vědec. Všeškerá má pověst, knihy které píšu, jsou založeny na prokázaných skutečnostech. S fakty nejsem obeznámen: Ve čtyřstránkových dokumentech zveřejněných Bílým důmem, jsou argumenty založeny na informacích ze sociálních sítí a kriminalistické expertíze ze scény, kterou samotná americkoá rozvědka neprovedla. Toto vyšetření provádí někdo jiný. Pojďme představit skutečná fakta a pak vás budeme kontaktovat, a jako rozumní lidé učiníme rozhodnutí. Ale nemůžete začít válku s Ruskem na základě výkladu, nepodpořeného důkazy!

CNN: Garry?

Garry Kasparov: Kolik mrtvých syrských děti bude dost, Stephene? Od prvního dne Putinovy vlády, vidíme všude mrtvoly -  v Rusku, v Čečensku, Gruzii a na Ukrajině. A to vše je náhoda, náhoda, náhoda. A slyšíme totéž. Mimochodem, je to klasický Kremlin řádek: „Dokažte!“ Dokažte - a pak tam jsou nové mrtvoly. Víte, věřím na náhody, ale také věřím v KGB.

Stephen Cohen: Všichni, jak v osobním, tak profesionálním životě, a zejména ti, co se zabývají politikou, by měli pracovat pouze s fakty. V případě, že fakta jsou nepravdivá, bude to katastrofa. Řeč je o dvou jaderných mocnostech.

Dovolte mi, abych vás na něco zeptat (obrátil se na moderátora). Odpověď neznám, možná ji znáte vy. Proč byl takový spěch se vypuštěním „Tomahawků“? Když čínský vůdce hluboce ponížený, seděl na Mar-a-Lago (Trumpově sídle) ... proč nepočkali? A proč nejednali v souladu s přijatým postupem - svěřit věc vyšetřujícímu aparátu OSN a ať přijdou se závěry? Proč takový spěch? Proč zrovna v tu noc vypálili rakety? Něco se stalo, a Rusové chtějí vědět, co to bylo.

CNN: Garry?

Garry Kasparov: Myslím, že bychom si měli položit další otázku: co byl známo Rusům? Vzhledem k tomu, vše je velmi jasné. Není pochyb o tom, že v případě, že neprovedli tuto operaci, tak  opravdu přesně věděli, co Syřané dělali! Ruský tam kontrolují syrskou oblohu. Asadova moc je zcela závislá na ruské podpoře. Samozřejmě, také na podpoře ze strany Íránu.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: print screen cnn)