Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Cohen: Prohlášení o „ruské propagandě“ je urážkou Američanů!

Cohen: Prohlášení o „ruské propagandě“ je urážkou Američanů!

Když ve Washingtonu politici tvrdí, že výsledek prezidentských voleb rozhodla Putinova propaganda, dělají z amerického lidu dav zombie, neschopného kriticky přemýšlet, uvedl Stephen Cohen pro Fox News.

Stephen Cohen, americký politolog
1.duben 2017 - 10:10

Stephen Cohen je redaktorem The Nation, čestným profesorem rusistiky na Princetonské a Newyorkské universitě, jeden z nejvýznamnějších rodborníků na Rusko na světě. Na rozdíl od většiny lidí, kteří mluví se na toto téma, hovoří plynně rusky!

Moderátor Fox News: The Wall Street Journal oznámil, že bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flinn zdá, úplně ztratil hlavu: nabídl svědectví o Rusku výměnou za imunitu před stíháním! Jak tomu rozumět?

Pane profesore, děkuji moc za váš čas! S vaším dovolením řeknu, že ... příběh má mnoho větví, mnoho věcí, kterým nerozumím. Zdá se zjevné, že general Flynn se dopustil jednání, které lze velmi obtížně ospravedlnit. Ale jádrem tohoto příběhu je tvrzení, že se ruská vláda „vlámala do naších voleb“, vlámala se do e-mailových adres demokratického národního výboru a volebního štábu a pomohla Trumpovi zvítězit. Všichni vycházejí z toho, že je to pravda, a jednáme na základě tohoto předpokladu. Víme jistě, že je to pravda?

Stephen Cohen, profesor na Princetonské a Newyorkské univerzitě: Ne.  A když budete naslouchat tomu, co bylo řečeno na jednání v Senátu, tam byla zopakována tvrzení, že Rusko „ukradlo naši demokracii“. Řekl to místopředseda těchto slyšení, demokratický senátor Warner.

FN: Správně.

Stephen Cohen: Tím myslel, že se Rusové – na Putinovu objednávku - dostali do e-mailů  demokratického Národního výboru, doručili dopisy kompromitující Clintonovou WikiLeaks, ten je zveřejnil, aby poškodil Clintonovou a dovedl Trumpa do Bílého domu. Zní to velmi dramaticky. A ve Washingtonu řekli, že je to „akt války“. Opakuji, říkají, že šlo o „akt války“! Takže otázka, zda je to pravda nebo ne, je velmi důležitá. Jsme ve válce?

FN: Správně.

Šokovaný Fox News: „Ruský zásah" přirovnali k Pearl Harboru a 11. září!

Stephen Cohen: Zabýval jsem se tím. Ne proto, že je to součást mé odbornosti, ale proto, že ... jedním z předmětů mé 40leté studie je ruské vedení. Napsal jsem biografii. Zajímám se o Putina, a nyní píšu velkou práci o Putinovi. Takže jsem prostudoval podstatu věci, abych zjistil, zda je v tom nějaká logika, že by Putin mohly učinit nebo něco podobného. A nemohl jsem najít žádné skutečné důkazy.

Jediným důkazem, který byl kdy předložen, bylo šetření na objednávku Clintonové a demokratického Národního výboru - prostudovat jejich počítače. Byl učiněn závěr, že v tom mají ruce Rusové, ale zpráva neobstála v kritice. Otázka: Proč se FBI rozhodla uchýlit k pomoci tohoto konkrétního kyber ... řekněme, soukromého detektiva? Jako kdyby se policie v New Yorku rozhodla najmout soukromého detektiva, aby prošetřila vraždu. Proč se FBI nepodařilo provést nezávislé vyšetřování?

FN: Ale počkejte ... Není to ...

Stephen Cohen: A to je všechno, co máme!

FN: Víc nemáme. A přesto každou noc v mém programu zástupci obou stran, to znamená, že i republikáni také říkají: „Sedmnáct amerických výzvědných služeb ...“. Mimochodem, v tomto seznamu se zdá být významná i Pobřežní rozvědka!

Stephen Cohen: Ano.

FN: Sedmnáct amerických zpravodajských služeb došlo k závěru, že je za tím ruská vláda. Takže to nebyly ony, které došly k tomuto závěru?

Stephen Cohen: Tak to tvrdí, ale je to fikce. Když Clapper, šéf ... Jak se to jmenuje? Ředitel Národní zpravodajské služby ... Když v lednu podepsal tuto zprávu, formálně reprezentoval sedmnáct agentur. Vsadím sto ku jedné, se žádný z vašich hostů není schopen okamžitě jmenovat aspoň deset z nich! Toto číslo sedmnáct - je fikce!

Ale je zde zásadně důležitý bod: jediná agentura, která by teoreticky mohla vést soudní zkoumání počítačů Democratické strany, je Agentura pro národní bezpečnost. Od Snowdena víme, že sledují váš i můj počítač, a vaše a naše telefony ...

FN: Ano.

Stephen Cohen: Všichni ostatní, kteří podepsali tuto zprávu, vyhlásili „vysoký stupeň přesvědčení“. Ale NSA uvedla „střední stupeň přesvědčení“. Takové přesvědčení je nedostatečné i na to se oženit. A nedostatečný pro to začít válku s Ruskem, nebo zorganizovat ve Washingtonu všechno to divadlo, které by mohlo vykolejit prezidentovu administrativu.

Ale je tu ještě něco jiného. A na to se podívejme. Když přiznávají, že nemají žádný důkaz, tak se uchýlili k dalším argumentům. A myslím, že je to velmi důležité. Říkají: „Putin spustil proti nám ruskou propagandu a přispěl ke zvolení Trumpa“. Nevím jak vy, ale pro mě je to urážka! Protože na těchto jednáních ve Washingtonu vycházejí z předpokladu, že americký lid jsou zombie, nebo jehňata ...tady míchám metafory ... pochodující za vůdčím kozlem – jakoby Putinem.

Předpokladem demokracie je, že my, občané demokratické společnosti, máme vestavěný detektor lži, a víme, jak ho používat. Ale Washingtonu nám říkají ... například Marco Rubio ... každý politik poražený ve volbách v Americe nebo v Evropě bude tvrdit, že je obětí kybernetického útoku Putina. To je to, co tvrdí, a co tvrdí Clintonová.

FN: A mimochodem, nevysvětlili, proč by měl Putin chtít vyhru Trumpa. Vždyť Trump je pro těžbu břidlicového plynu! Pane profesore, děkuji!  

(kou, prvnizpravy.cz, youtube.org, foto: arch.)