Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Contra Magazin: Chemický útok v Sýrii si vymysleli!

Contra Magazin: Chemický útok v Sýrii si vymysleli!

Ve skutečnosti v syrském městě Dúma nedošlo k žádnému chemickému útoku, napsal rakouský Contra Magazin.

Záběr z videa "Bílých přileb"
14. dubna 2018 - 07:05

Jediný zdroj, který tvrdí opak, je zaujatý a věrný západním mocnostem, zatímco odborníci na místě hlásí nepřítomnost těch, kteří byli zabiti nebo zraněni chemickým útokem. Kromě toho použití jedovatého plynu syrskými jednotkami naprosto postrádá smysl - ale tato konstrukce je pro Západ velmi přínosná, tvrdí autor materiálu.

Syrské město Dúma, kde údajně došlo k údajnému chemickému útoku, je poslední velkou baštou islámských extremistů, obklíčené syrskou armádou, ale navíc jsou zde aktivní takzvané „Bílé přilby“, napsal Contra Magazin. Jak vysvětluje rakouský časopis, jedná se o jednotky syrské civilní obrany, které mimo jiné dostávají finanční prostředky od ministerstev zahraničí Spojených států, Británie a Německa a jsou blízké k Al-Kaidě.

Tato „propagandistická vojska“, dostávají vnější pokyny včetně CIA, jsou jediným zdrojem, na nějž se Západ odkazuje pokud jde o hypotetický plynový útok v Dúmě, poukázal autor. Novinář publikace si je jistý: žádný chemický útok tam nebyl - to vše je jen zinscenovaná akce a není první.

Je možné, že se na tomto případu podílely CIA a britská MI6, které se řadu let snaží oslabit autoritu prezidenta Bašára Asada, domnívá se autor. Mohou také usilovat o další cíle, protože prostřednictvím Sýrie mohou zaútočit na Rusko nebo Írán, což je velice přitažlivé pro rusofobní a prozraelské síly v americké politice.Pokud jde o britskou vládu Theresy Mayové, vystavující se posměchu v otravě Skripala, pak Sýrie ji dává šanci odvrátit pozornost od tohoto neúspěchu, pokračuje Contra Magazin. Stejně tak Emmanuel Macron odpoutává pozornost od sílícího odporu ve Francii proti jeho reformám.

Euronews sdělil zástupce Ruska v EU Vladimir Čižov: „Ruští vojenští odborníci navštívili tuto oblast, tyto domy a ulice; mluvili s místními lékaři, navštívil jedinou fungující nemocnici, která je v Dúmě, včetně jejích suterénních místností, kde údajně byly nalezeny téměř hory mrtvol. Neexistují žádná těla, a nikdo, ani jeden, který by požádal o lékařskou pomoc."

Korespondent Euronews odpověděl, že je všichni viděli ve videu, nicméně podle Čižova „v Dúmě nebyl žádný chemický útok" a diváci „viděli další inscenaci". Jak ruský velvyslanec při EU zdůraznil, „jsou speciálně vyškoleni, můžete hádat kým, lidé z takzvaných „Bílých přileb“, kteří byli již nachytáni za vytváření zinscenovaných videí“.

Důkazy na objednávku: To jsou aktivity Bílých přileb v Sýrii (VIDEO)

Ruské ministerstvo obrany poslalo odborníky společně s lékaři do města Dúmy ve Východní Ghutě a následně prokázalo, že nebyly nalezeny stopy používání chemických látek. To odpovídá zprávám organizací, které fungují pod záštitou Organizace spojených národů, tvrdí publikace. Všichni říkají totéž: nebyl použit jedovatý plyn nebo jiné chemické látky. Takže k tomuto závěru nedošla pouze syrská vláda a ruská strana, zdůraznil článek.

Ovšem zejména důležité je, že syrská vláda a syrská pravidelná armáda nemá žádný důvod pro použití chemických látek – dokonce i kdyby je měly, v roce 2013 byly všechny zásoby chemických zbraní v Sýrie zlikvidovány pod mezinárodní kontrolou, připomněl Contra Magazin. Navíc v Damašku vědí, že islamističtí extremisté a cizí žoldáci jsou prakticky poraženi díky aktivní pomoci Ruska a Íránu, a ozbrojenci nadále drží jen malé plochy území.

Konečné vítězství syrské vlády je jen otázkou času, napsal rakouský deník. Kromě toho také vědí, jaká by byla západní reakce při použití chemických zbraní a v žádném případě nechtějí takový vývoj událostí. Proto nemá chemický útok pro syrskou armádu smysl, zdůraznil Contra Magazin. A pro koho to tedy může být výhodné? Určitě ne syrské vládě, ne Rusku a ne Íránu, uzavřel Contra Magazin.

(kou, prvnizpravy.cz, contra-magazin.com, foto: arch.)