Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Contra Magazin: O protiraketový systém S-400 je zájem

Contra Magazin: O protiraketový systém S-400 je zájem

V současné době se v Rusku zpracovává deset zahraničních objednávek moderního systému protiraketové obrany S-400.  Pro NATO to není potěšitelná zpráva.

Raketový systém S-400
29.srpen 2017 - 07:20

Podle ruského deníku "Komersant" Federální služba pro vojensko-technickou spolupráci (FSMTC) v současné době zpracovává deset objednávek na dodávku systémů protiraketové obrany S-400, informoval novináře ředitel úřadu Dmitrij  Šugajev.

"Registrujeme velkou poptávku po systémech protivzdušné obrany: v současné době se zpracovává přibližně deset objednávek na S-400 Triumf," řekl ředitel.

To je okolnost, o které by měla Pentagon a NATO přemýšlet. Faktem je, že pokud se rozhodnou napadnout zemi, která „nefunguje“ podle jejich vůle, nelze tento systém vypnout pouhým stisknutím tlačítka. Mezi klienty ruského vojenského průmyslu je Čína i Írán, píše se v článku.

V současné době tvoří letadla a helikoptéry zhruba padesát procent ruského vývozu zbraní. Pěchotní výzbroj  dělá asi třicet procent ruského vývozu zbraní. Šugajev však také řekl, že jeho úřad plánuje zvýšit dodávky vybavení pro námořnictvo, stejně jako poskytování  široké škály technických služeb údržby.

Jednou ze zemí, které si objednaly systémy protiraketové obrany S-400, je Turecko.  Samozřejmě jde také o peníze, zejména proto, že dohoda je uzavřena přibližně na 2,5 miliardy dolarů a údržba systémů ruskými specialisty přináší další příjmy.

Je však také jasné, že vývoz do Turecka je zajímavý pro Moskvu. Dodávky ruských zbraní Turecku mohou prohloubit rozkol mezi Ankarou a NATO ale současně zajistit rovnováhu mocností v regionu.

(rp,prvnizpravy.cz,contramagazin,foto:arch.)