Svátek má: Vítězslav

Zprávy

Velikost textu:

Counter Punch: Nehorázná stupidita americké politiky v Sýrii!

Counter Punch: Nehorázná stupidita americké politiky v Sýrii!

Program CIA pro podporu „umírněné opozice“ v Sýrii ukázal, „do očí bijící nehoráznou stupiditu“ politiky Washingtonu na Středním východě, nebere si servítky komentátor Counter Punch John Wight.

"Umírnění, fanatičtí řezači hlav" v Sýrii
12. srpna 2017 - 11:05

Podle autora se můžeme jen radovat v tom, že tento program, jehož podpora „umírněným, fanatickým řezačům hlav“, a která následně tekla do teroristických skupin, byla zrušena.

Až budou v knihách o historii konfliktu v Sýrii psát o tom, jak se Spojené státy zapojily do financování, výcviku a vyzbrojování povstaleckých skupin, bude nutná velmi objemná kapitola, napsal pro Counter Punch fejetonista John Wight.

„Nedávno Washington zrušil program CIA na podporu „umírněných“ rebelů v Sýrii, což nás  daňové poplatníky stálo v součtu více, než jednu miliardu dolarů a zostřil konflikt, během něhož zahynulo až 400.000 lidí. Mnohé z těchto lidí čekala strašlivá smrt. Program byl rovněž uzavřen způsobem, jako by nějaká mezinárodní společnost ukončila nepodařený obchodní podnik v zahraničí,“ napsal s rozhořčením autor.

Kölner Stadt-Anzeiger: Syrští teroristé přiznávají pomoc USA! 

Přitom nikdo nepoukazuje, že tento program byl spuštěn v rozporu s mezinárodním právem. Nikdo nepřipomíná, že tento program byl provozován ve prospěch „přistěhovalců“ nikoliv ze Sýrie, ale z jiných států, kteří přišli do země, poháněni nikoli touhou vytvořit demokracii, ale snahou založit náboženskou a kulturní tyranii, uvedl Wight.
 
„A teď si pojďme na chvíli představit jinou situaci,“ vybízí autora. „Představte si, co by se stalo, kdyby ruská Federální bezpečnostní služba zahájila program na podporu ozbrojeného povstání, organizovaného především náboženskými extremisty se zálibou v týrání, zotročování žen a amputací hlav, a účelem programu bylo svržení sekulární vlády v multikulturním a multietnického státě. Jen si představte, jak by na to reagovali na Západě: hladina rozhořčení by překonala rozbouřenou řeku - a ne bez důvodu."
 
Těm samým lidem kteří tvrdí, že Západ podporoval v Sýrii jen „umírněné, fanatické řezače hlav“ a ne radikální extrémisty, je třeba zdůraznit, že syrskému lidu nedali možnost si mezi nimi vybrat, poznamenal Wight
 
Dříve americká média informovala, že se část amerických zbraní ocitla v rukou militantů islamistické skupiny „Džabhat Fatah al-Sham“ (přejmenovaná Džabhat an-Nusra) a někteří rebelové se k ní připojili, což jen posílílo obavy ohledně programu u mnohých v Obamově administrativě, připomíná Wight. Tato událost, podle jeho názoru, jasně ukazuje „do očí bijící nehoráznou stupiditu politiky USA v Sýrii“.
 
„A co se, podle jejich názoru, mělo stát? Opravdů CIA skutečně věřila, že roztomilí „umírní rebelové“ s lesklými novými americkými zbraněmi nepřitahují pozornost špatných, radikálních rebelů? Jsou ve skutečnosti tak neschopní, a tak katastrofálně zle rozumí situaci v regionu, do jehož nadvlády investovali v průběhu posledních 70 let tolik úsilí?“ klade otázku Wight.
 
Od samého počátku Washington a jeho spojenci zásadně špatně odhadli situaci nejen v Sýrii, ale také v celém regionu. „Arabské jaro“ v roce 2011 zaskočilo USA jak svým rozsahem, tak i svojí rychlostí. Její výsledke byla panika ve Washingtonu a katastrofální vojenský zásah v Libyi, který jen rozdmýchal plameny džihádismu.
 
V roce 2013, kdy CIA zahájila svůj program v Sýrii, již probíhalo masové zabíjení v duchu Rudých Khmerů. I když, podle autora, nelze říci, že každý syrský rebel byl islamistický extremista, přesto byly radikálních prvky motorem konfliktu.


Navzdory všemu CIA stále pokračovala v ovlivňování situace v Sýrii, ačkoli Spojené státy neměly na to ani právní či morální právo.

„Nezákonnosti a nemravnost nebrzdila organizaci, jejíž operace, pokud se podíváme na historii, po celou dobu vypadají jako činnost teroristických organizací. Naštěstí, v Sýrii, tyto akce k ničemu nevedly,“ konstatoval Wight s uspokojením.

(kou, prvnizpravy.cz, counterpunch.org, foto: arch.)