Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

Counter Punch: Ruský nepřítel je pro USA nutný - byznys se zbraněmi!

Counter Punch: Ruský nepřítel je pro USA nutný - byznys se zbraněmi!

Přes skromné ​​kroky ke zmírnění napětí, které přijali Trump a Putin na summitu v Helsinkách, jeho dosažení bude neuvěřitelně těžké kvůli „hysterii“ západních elit, napsal pro Counter Punch Brian Cloughley.

Donald Trump a Vladimir Putin
1. srpna 2018 - 11:05

Podle spisovatele americký establishment zoufale potřebuje Rusko coby nepřítele, aby měl v  jeho podobě ospravedlnění pro extrémně výnosný obchod se zbraněmi.

„Co se stane po skromných krocích směrem k uvolnění na sumitu mezi Trumpem a Putinem? Vypadá to, že všechno, ale ne uvolnění," uvedl Brian Cloughley pro Counter Punch.

V důsledku těchto rozhovorů se americká média, následována jejich britskými a dalšími západními kolegy, rozzuřila a příznivci války ve Washingtonu se ocitli na pokraji hysterie. Jejich paranoia o Rusku, kterou příliš neskrývali, vybuchla. Dalším předvídatelným výsledkem summitu byla eskalace protiruské propagandistické kampaně na Západě, která v posledních letech získává na dynamice.
 
„Vzpomínáte si na zimní olympijské hry v Soči?“ položil Cloughley otázku. „Proběhly v roce 2014, a jak uvedl prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, „ukázalo se být velkým úspěchem“, protože „Rusové organizovali vše perfektně ... Bez jakýchkoli pochyb se olympijské hry v Soči staly trvalým odkazem.“
 
Bohužel, pokračoval autor, jediné dědictví, které si Západ vzal z olympijských her v Soči, byla podrážděnost nad tím, že byla „mega úspěšná" (u nás si stačí připomenout šovinistické reportáže Pazderky a Karase – pozn. red.). Nyní můžete zaznamenat rozhořčení a dokonce i vztek, že Rusko opakovalo tento úspěch během Světového poháru.
 
„Nejsem fanoušek fotbalu, ale trochu jsem sledoval, jak BBC pokrývala události po finálovém utkání: novinář vedl rozhovor s anglickými fanoušky v Moskvě a pokusil se  z nich vymáčknout aspoň nějakou kritiku ohledně Ruska. Ale všichni na Rusko velmi spokojeně reagovali a řekli, že se jim líbí, jak tady tráví svůj čas, a že všechno šlo dokonale. Jaká obtíž," poznamenal ironicky Cloughley.
 
Jedinou „pikantní obtíž", kterou západním sdělovacím prostředkům podařilo oznámit celému světu, byl malý incident během finálového utkání, kdy se na hřiště dostalo několik lidí. Například hlavní fotbalový zpravodaj londýnského The Daily Telegraph Jason Burt řekl světu, že „bezpečnostní tým okamžitě vyběhl na pole a rychle uvěznil pachatele". „Teď půjdou do Gulagu. Není to špatné, děcka. Je dobré, abyste strávili zbytek svého života v ruském vězení," zasmál se novinář.
 
Podle Cloughleye takové „pobuřující a naprosto idiotické komentáře" jasně ukazují postoj většiny Západu k Rusku. Taková prohlášení jsou šikovná z hlediska propagandy, jsou silná a kousají, protože mnozí na Západě si myslí, že vědí vše o GULAGU.
 
Při této příležitosti, novinář Garrett Epps napsal na stránkách The Atlantic: „V roce 1973 velký ruský spisovatel Alexandr Solženicyn razil termín „Souostroví Gulag“ a odkazoval se na politické věznice a pracovní tábory systému. Za posledních 25 let se Spojené státy v tichosti změnily na jakési souostroví kontroly a odstraňování (nelegálních přistěhovalců) - tajnůstkářsky kontrolované pouze organizace, která v rámci ústavy a lidských práv, je velmi sporná. A vliv tohoto „systému", když současná administrativa nadále provádí své plány monitorování, se každoročně zvyšuje"
 
„Americké souostroví GULAG jasně zaujalo své místo," poukázal spisovatel. „Nicméně, v myslích mnoha lidí v západním světě, který jim velmi pečlivě vymyl mozky v průběhu let nové studené války, je Gulag vždy ruský fenomén, a je vždy připraven k vyběhnutí na pole."
 
Studená válka - 2, kterou Západ prosazuje, a zejména Pentagon a také větší část Kongresu, jehož členové dostávají obrovské dary od výrobců zbraní, žije a zkvétá.


Západní média a „hluboký stát“ (klika u moci, který pracuje ve spojení s vojensko-průmyslovým komplexem) se snaží prezentovat Rusko jako „expanzivní agresivní stát“, ale nikdy nezmíňuje fakt, že podle Mezinárodního institutu pro studium problémům míru ve Stockholmu v roce 2017, Spojené státy vynaložily na svoji armádu 610 miliard dolarů (na rok 2018 je to již plánovaných 716 miliard dolarů) tedy více, než všichni ostatní vůdci ve vojenských výdajích dohromady. A že se zároveň ruské obranné výdaje v roce 2017 snížily o 20%.

Postoj washingtonských elit ke summitu Putina a Trumpa lze shrnout titulkem The New York Times: „Trump otevřel Rusku svoji náruč. Ale jeho administrativa ji rychle sevře." A náhodou, jen tři dny před schůzkou, washingtonský „kanál" oznámil, že 12 Rusů bylo obviněno z údajného „zasahování" do amerických voleb.
 
Slovo „údajné" používají západní sdělovací prostředky jen zřídka, přestože dosud nebyly předloženy žádné důkazy k tomuto prohlášení, to druhé naprosto ignorují. Je to automatický výrok: Rusko je vinno - bez ohledu na obvinění, která jsou proti němu vznesena.

 
„Buďte si jisti, že Trump je nejhorší prezident v historii Spojených států. A je, jemně vybranými slovy politického komentátora Roberta Reiche, „sobecký, emočně nestabilní, drzý, lživý, vychloubačný a megalomanský narcis“. Ale! Zjevně preferuje dialog s Ruskem před nekonečnou konfrontací," poznamenal Cloughley.
 
Trump opakovaně hovořil ve prospěch zlepšení vztahů s Ruskem a nedávný summit byl jeho první skutečnou příležitostí k dosažení tohoto cíle. „Přesto bude obtížné dosáhnout udržitelného úspěchu vzhledem k záměru vojensko-průmyslového komplexu tomu zabránit. Zuřivost a tvrdost „hlubokého státu“ nikam nezmizí a jeho propagační kampaně budou i nadále podporovat druhou studenou válku. Vývoz zbraní přináší obrovské zisky a mnoho drahých zařízení se musí prodat evropským zemím. Proto je tak důležité, aby Rusko bylo nadále nepřítelem," dodal Brian Cloughley.

(kou, prvnizpravy.cz, counterpunch.org, foto: arch.)