Svátek má: Jolana

Zprávy

Velikost textu:

Counterpunch: USA zostřením konfliktu s Íránem šlapou na staré hrábě!

Counterpunch: USA zostřením konfliktu s Íránem šlapou na staré hrábě!

Spojené státy, podobně jako téměř před půlstoletím, zhoršují konflikt s Íránem a podceňují náboženský faktor na Blízkém východě, napsal Patrick Cockburn ve svém článku pro Counterpunch.

Ilustrační foto
24. května 2019 - 10:10

Podle novináře Spojené státy a jejich spojenci Středního východu bez rozdílu považují všechny šíity za „loutky Íránu", což by mohlo vést k rozsáhlému konfliktu mezi Washingtonem a Teheránem, ve kterém americká koalice pravděpodobně rozhodující vítězství nezíská.

Spojené státy vytvářejí konfrontaci s Íránem a dělají stejnou chybu, jakou opakovaně udělali od svržení šáha před 40 lety: Washington ignoruje nebezpečí, že se zapojí do velkého náboženského konfliktu mezi sunnity a šíity, varoval Patrick Cockburn.

„Od íránské revoluce v roce 1979 jsem strávil velkou část svého profesního života jako korespondent na Blízkém východě, pokrývající krize a války, ve kterých Spojené státy a jejich spojenci smrtelně podcenili náboženskou motivaci svých oponentů. To vedlo k tomu, že buď selhali, nebo prostě nemohli zvítězit v konfliktech, ve kterých, jak se domnívali, existovala významná převaha na jejich straně,“ poznamenal irský novinář.
 
Stalo se tak alespoň čtyřikrát. Stalo se tak v Libanonu po izraelské invazi v roce 1982, kdy zlomovým bodem byla exploze amerických kasáren, při níž zemřelo 241 vojáků.
 
Stalo se tak v průběhu íránsko-irácké války v letech 1980–1988, kdy sunnitské státy a Západ podporovaly Saddáma Husajna, ale konflikt uvázl ve spepé uličce. Po událostech z roku 2003 se pokus Britů a Američanů obrátit Irák na protiíránskou baštu neuspěl.
 
Totéž se stalo po roce 2011, kdy se Západ a země jako Saúdská Arábie, Katar a Turecko marně snažily zbavit Bašára Asada a jeho „režimu“ v Sýrii - nyní je tento stát v íránském táboře.
 
Donald Trump očekává, že bude vyvíjet tlak na Teherán prostřednictvím sankcí, zatímco jeho národní bezpečnostní poradce John Bolton a ministr zahraničí Mike Pompeo vidí řešení ve válce. Všichni však odsuzují organizace jako Hizballáh, protože je považují za loutky Íránu, i když jsou hlavní vojenskou a politickou silou, která vyjadřuje zájmy původní šiitské populace, která tvoří většinu v Libanonu a Iráku, a má také kontrolní páky moci v Sýrii. I když Iránci mohou mít významný vliv na tyto skupiny, nejsou to loutky Teheránu, což znamená, že v případě, že je Írán nebude podporovat, tak nezmizí.


Když militanti IS „porazil iráckou armádu v Mosulu v roce 2014, to byli šiitští dobrovolníci, kteří bránili Bagdád. Během bojů v syrském Homsu a Damašku se právě nesunnické oblasti staly  pevnostmi „režimu“."
 
„Trumpovi spojenci v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Izraeli však nechtějí, aby si to Washington myslel; pro ně jsou všichni šíité íránskými loutkami. Pro Saúdy každá raketa vypálená jemenskými hutii na Saúdskou Arábii - i když způsobují minimální škody ve srovnání se čtyřletými saudskými bombardovacími v této zemi – se mohla odpálit je na přímý příkaz z Teheránu,“ poukázal autor.
 
Například ve čtvrtek řekl náměstek saúdského ministra obrany Khaled bin Salman Al Saud, že útok bezpilotních letadel na čerpací stanici v Saúdské Arábii se uskutečnil „na příkaz" Íránu. „Tyto milice (hutiů) jsou jen nástrojem, který íránský režim používá k prosazování své expanzivní agendy v regionu," dodal.
 
V této „paranoidní reakci“ sunnitských úřadů není nic nového, uvedl Cockburn. „Byl jsem v Bahrajnu v roce 2011, kdy menšinová sunnitská monarchie brutálně potlačila protesty šiitské většiny s vojenskou podporou ze strany Saúdů. Mezi mučenými byli šiitští lékaři, kteří pomáhali zraněným demonstrantům. Na seznamu důkazů proti nim byl určitý pokročilý lékařský přístroj -  nepamatuji, zda byl používán ke sledování srdeční, mozkové, nebo jiné aktivity - ale lékaři byli obviněni, že s jeho pomocí přijímali instrukce Íránu týkající se organizace revoluce,“ připomněl novinář.
 
Washington neposlouchá takové „absurdní konspirační teorie", ale Trump a jeho stoupenci často tvrdí, že všechny nitky aktů „terorismu" nakonec směřují do Íránu. „Toto přesvědčení může vést k válce mezi USA a Íránem, protože na Blízkém východě je obrovské množství rozzlobených šíitů, kteří mohou bez váhání napadnout některé americké objekty z vlastní iniciativy," poukázal novinář.

Tato okolnost navíc může vést ke skutečnosti, že některý ze států, které chtějí ozbrojený americko-íránský konflikt - například Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Izrael - může zorganizovat provokaci a obvinit z toho Írán.
 
„Čeho se však dá s pomocí takové války dosáhnout?“ položil otázku autor. „Vojenská invaze do Íránu je z vojenského nebo politického hlediska neuskutečnitelná, takže nebude žádné rozhodné vítězství.“ Je možné provést leteckou kampaň nebo vytvořit hustou námořní blokádu, ale v reakci na to může Írán vyvíjet tlak na řadu bojových bodů svých protivníků - od minových polí v Hormuzském průlivu až po raketové útoky na saúdské ropné komplexy.“

Současně, odsuzující rétorika Washingtonu, která hovoří o íránské intervenci v Iráku, Sýrii a Libanonu, má jeden neobyčejný rys: i kdyby tato prohlášení měla dobré důvody, čas už pro ně uplynul. Írán již stojí na straně vítězů ve všech třech zemích.
 
„Pokud začne válka, bude to těžké. Šiitské komunity v celém regionu se budou cítit ohroženy. Pokud jde o Spojené státy, první den války na Středním východě se obvykle stává nejlepším pro každého hráče, který se rozhodne začít, ale poté, co se jejich plány rozpadnou, jsou zapleteni do sítě nebezpečí, která nemohla být předem naplánována,“ dodal varovně Patrick Cockburn

(kou, prvnizpravy.cz, counterpunch.org, foto: arch.)