Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Daily Beast: Většina Američanů je proti stažení USA z INF!

Daily Beast: Většina Američanů je proti stažení USA z INF!

Podle průzkumu University of Maryland, jen 30% Američanů podporuje rozhodnutí o stažení Spojených států ze Smlouvy o odstranění raket středního a krátkého doletu, uvedl The Daily Beast.

Ilustrační foto
7. února 2019 - 10:15

Přičemž se proti rozhodnutí o odstoupení od smlouvy vyjádřila i více než polovina voličů prezidenta Donalda Trumpa, kteří se zúčastnili průzkumu.

Dvě třetiny respondentů upřednostňují před odmítnutím dohody k vyřešení sporu ohledně jejího dodržování diplomatické prostředky. Například 55% respondentů republikánské strany negativně zhodnotilo rozhodnutí Donalda Trumpa, včetně 51% těch, kteří přiznali, že ve volbách v roce 2016 hlasovali pro současného amerického prezidenta. Proti odstopení od smlouvy z dob studené války se zároveň postavilo 77% demokratů.
 
„Přestože obavy z nedodržování podmínek smlouvy ze strany Ruska jsou silné, nestačí to, k odvržení podpory jaderné kontroly na základě mezinárodní smlouvy," uvedl jeden z organizátorů průzkumu Stephen Call.
 
Daily Beats uvedl pozoruhodnost průzkumu, že před odpovědí na otázku byl každý z více než tisíc respondentů seznámen s historií INF. Dále byli informováni o tom, že Spojené státy a Rusko se v současné době navzájem obviňují z porušení smlouvy, a že obě strany odmítají takové obvinění.
 
Současně organizátoři průzkumu trvají na tom, že ho předtím studovali odborníci v oblasti jaderných zbraní, kteří museli zajistit, aby respondenti slyšeli nejpřesvědčivější argumenty ve prospěch odchodu ze smlouvy či jejího zachování. Respondenti se tak dozvěděli, že administrativy prezidentů Obamy a Trumpa se neúspěšně pokoušely přesvědčit Rusko, aby dodrželo smlouvu, a že odstoupení by mohlo přinutit tuto zemi přiznat porušení smlouvy.


Navíc respondenti byli informováni, že smlouva INF neumožňuje USA nasadit střely středního doletu v Asii, kde takové zbraně již vytvořila Čína, která není smluvní stranou smlouvy. 65% respondentů považovalo poslední argument za přesvědčivý.
 
Rovněž byli respondenti informováni, že američtí spojenci v NATO, kteří jsou znepokojeni schopností Ruska udeřit na evropská hlavní města, souhlasí se zachováním smlouvy. Navíc bylo řečeno, že pro Spojené státy by bylo obtížné přesvědčit několik zemí v Evropě a Asii, aby na svém území umístily americké zbraně středního doletu, jako protiváha ruským zbraním. Daily Beast píše, že podle 68% Američanů, kteří se zúčastnili průzkumu, je třeba intenzivně pracovat na tom, aby se smlouva zachovala.

Nicméně nakonec, když byli všichni respondenti požádáni, aby vyslovili vlastní doporučení po vyslechnutí všech argumentů, pouze 30% z nich podpořilo rozhodnutí Trumpa opustit smlouvu INF. To podle Daryla Kimbally, výkonného ředitele Asociace pro kontrolu zbraní ve Spojených státech, naznačuje, že smlouva poskytuje větší bezpečnost Spojeným státům a Evropě.
 
„Američané, ať už republikáni nebo demokraté, podporují ověřitelné dohody o omezení jaderných zbraní, které snižují hrozby vůči Spojeným státům a našim spojencům, jako je smlouva INF," dodal Kimball.

(kou, prvnizpravy.cz, thedailybeast.com, foto: arch.)