Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Daily Star: Ruská „Mrtvá ruka" neponechá agresora bez zničující odvety!

Daily Star: Ruská „Mrtvá ruka" neponechá agresora bez zničující odvety!

Řídicí systém jaderného úderu „Perimetr“, známý na Západě jako „Mrtvá ruka“, který byl vypracován v SSSR během studené války, je stále platný, a dokonce se zlepšuje, napsal The Daily Star.

Ilustrační foto
29. března 2018 - 11:04

Jak listu sdělil odborník v oblasti jaderného odzbrojení, komplex je schopen automaticky aplikovat odvetný jaderný úder na agresora, i když budou zničena všechna vojenská velení v zemi. Přičemž analytik tvrdí, že existence ‚děsivých‘ vojenských schopností reálně sníží riziko jaderného konfliktu.

Vrcholové vedení ruského ministerstva obrany  pracuje na zlepšení systému kontroly jaderných úderů „Perimetr“, také známý jako „Mrtvá ruka“, uvedl Daily Star.

„Mrtvá ruka“ je poslední ruská obrana v případě vypuknutí třetí světové války, která zaručuje úplné zničení jejich nepřátel,“ varuje britský bulvár. Noviny připomínají, že po svém vzniku během „paranoi studené války“ systém získal přezdívku Stroj soudného dne.
 
„Jeden z předních světových odborníků v oblasti jaderných zbraní“, Bruce Blair v rozhovoru uvedl, že podle jeho názoru je systém stále v provozuschopném stavu, a dokonce se „vylepšuje“. Podle experta se systém během studené války urychloval z obavy ze zničení sovětského vedení po americkém jaderném útoku.
 
Komplex je vybaven senzory, které detekují jaderné výbuchy po obvodu Rusku, po němž systém dá  příkaz velící raketě, která zároveň vyšle signál, aktivující současně všechny střely v silech a raketových nosičích.
 
„I přes děsivou představu, Blair, spoluzakladatel Mezinárodního hnutí za globální nulu, uvedl, že existence takových zbraní vlastně pomáhá snižovat riziko vzniku jaderné války,“ napsal Daily Star.
 
„Fungující „Mrtvá ruka“znamená, že si Západ bude muset dvakrát rozmyslet pokušení zahájit jaderný útok,“ napsal list.
 
Noviny poznamenaly, že britský ekvivalent „Mrtvé ruky“ je „dopis poslední naděje“: ručně psaný britským premiérem dopis s příkazy pro velení ponorek „Vanguard“, vybavených jadernými raketami „Trident“.
 
Jak bylo oznámeno, že systém „Perimetr“ je schopen zasáhnout i v případě zničení vojenského řídícího svelení a odesílat příkazy k útoku ruských vojsk v kterékoli části světa.
 
„To znamená, že i taktická úder, který zcela zničí ruské vedení - například Putina - nezabrání nástupu apokalypsy třetí světové války,“ varoval autor.

Putin: USA už jaderné zbraně použily, kdo zaručí, že to neudělají znovu?
 
Podle Blaira je systém téměř zcela automatický, neboť k jeho spuštění v případě krize bude vyžadovat jednoho člena generálního štábu a malý tým, aby provedl nevelký počet operací před odpálením. Přičemž „Mrtvá ruka“ může snížit riziko náhodného jaderného útoku předáním kontroly nad jadernými raketami, které jsou určeny k odvetnému útoku, automatickému systému.
 
Současně si expert klade otázku zranitelnosti systému ohledně kybernetického útoku. Podle Dr. Blaira, systém nepředstavuje riziko, „tak dlouho, dokud nebude vystaven útokům hackerů a neprovede neoprávněný start.“
 
Nicméně, „v zásadě vážná vojenská síla k odvetě přispěje ke stabilizaci krize a sníží pokušení udeřit“, věří expert. Podle něj je existence systému „Perimetr“ je „legálním a etický“ způsobem, jak zabránit jaderné války z hlediska teorie odstrašení.
 
Skutečnost, že Rusko převedlo kontrolu nad jadernými zbraněmi na automatický systém  je  vysvětlen historickou nedůvěrou vůči vlastní armádě. Právě to je „přinutilo zaměřit se na automatizaci a bezpečnostní high-tech opatření“, řekl expert.
 
Jak noviny uzavřely, v posledních letech „strach z jaderné války se téměř stal realitou kvůli mnoha falešným poplachům v Rusku i USA, které vedly téměř  k Armagedonu“. Znepokojení a „nová studená válka“, do níž se zapojily Rusko a Západ po otravě Sergeje Skripala nervovým plynem.

(kou, prvnizpravy.cz, dailystar.co.uk, foto: arch.)