Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Plány Kosova na vlastní armádu kritizuje i NATO!

Das Erste: Plány Kosova na vlastní armádu kritizuje i NATO!

Kosovo je pod ochranou vojenské jednotky pod vedením NATO, ale místní vláda se chystá vytvořit vlastní armádu.Tato iniciativa Prištiny vyvolala bouřlivou negaci.

Ilustrační foto
7. prosince 2018 - 11:04

Jak německý televizní kanál Das Erste konstatuje, tento kontroverzní krok, který porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Kosovu, byl kritizován nejen ze strany Srbska a Ruska, ale také NATO.

Plány kosovské vlády na vytvoření vlastní armády narazily na ostrou kritiku nejen ze strany Srbska a Ruska, ale také NATO, zdůrazňuje televizní kanál. Srbské orgány dokonce nevylučují použití vojenské síly. Srbská premiérka Ana Brnabičová doufá, že se nikdy nebude muset uchýlit k pomoci armády, „ale teď je to jedna z možných variant".

Ruský spojenec Srbska také Kosovo varuje. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že krok kosovských orgánů směřující k utváření vlastní armády by mohl vést k hrozným následkům nejen pro srbské obyvatelstvo v regionu, ale i pro bezpečnost na Balkáně jako celku.


Na druhé straně NATO uvedlo, že doba pro tuto iniciativu je nyní nevhodná. „Je to v rozporu s dobrými radami mnoha partnerů NATO. A může s sebou přinést vážné otřesy pro budoucnost euroatlantické integrace Kosova," uvedl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Pokud kosovská vláda skutečně organizuje své vlastní ozbrojené síly, NATO bude muset „přehodnotit rozsah své účasti v Kosovu", varoval (ovšem poněkud pokrytecky, protože Západ všechny kroky Prištiny vskrytu podporoval, co plánovitého budoucího člena NATO - pozn. red.).

Podle Das Erste je bezpečnost Kosova v současné době zajišťována KFOR - jednotkou mezinárodních sil pod vedením NATO - a také místními lehce ozbrojenými bezpečnostními silami Kosova. 14. prosince chce ji vláda Kosova parlamentním rozhodnutím převést na novou kosovskou armádu.

„Je to kontroverzní krok," konstatoval německý televizní kanál. Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244, přijaté v roce 1999 a stále působící proti Kosovu, může balkánská země disponovat pouze lehce ozbrojenými bezpečnostními silami, nikoliv však vlastní armádou.

Kosovo bylo dříve součástí Jugoslávie, od roku 2003 se stalo regionem Srbska, připomíná Das Erste. V roce 2008 Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost. Přibližně 110 z 193 členských států OSN, včetně Německa, uznalo toto rozhodnutí. Srbsko však nadále považuje Kosovo za svůj region. Etničtí Srbové nyní žijí pouze v severní části Kosova, zatímco většina obyvatel Kosova jsou zjevně Albánci, dodává kanál.

Zástupci srbské vlády obviňují kosovské úřady, že se snaží využít vlastní armádu k vyhnání srbské menšiny. „Nemůžeme jen stát bokem a klidně pozorovat, jak někdo provádí nové etnické čistky," uvedla srbská premiérka Brnabićová.


Šéf kosovské vlády Ramuš Haradinaj popírá tyto obvinění. Podle něj plány Kosova nejsou namířeny proti Srbům žijícím na jeho území - měly by prý poskytnout podporu budoucím misím NATO v Afghánistánu a Iráku. Přeměna kosovských bezpečnostních sil na armádu podle něj „zaručí pouze mír a stabilitu budoucího člena NATO" (tak mise NATO nebo „stabilita státu? Je zjevné, že i když aliance hodlá „pohltit“ celý Balkán, jsou kroky Přištiny pro ni předčasné a nevhodně - pozn. red.).

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: arch.)