Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Das Erste: Ukrajina zuří, že prý Twitter „uznal" Krym ruským!

Das Erste: Ukrajina zuří, že prý Twitter „uznal" Krym ruským!

Twitter poskytl profil zástupci ruského ministerstva zahraničí na Krymu s modrým zaškrtnutím (alias "fajfkou") potvrzujícím platnost účtu, uvedly internetové stránky německého televizního kanálu Das Erste.

Krym na foto zastoupení ruského MZV na Twitteru
18. ledna 2019 - 10:15

To vyvolalo rozhořčení ukrajinské vlády: podle její verze tak Twitter uznal Krym ruským. Proto Ukrajina poslala formální stížnost vedení sociálních sítí.

"Dobré ráno, přátelé! Máme nádherný týden!" - těmito přívětivými slovy pozdravilo v pondělí ruské ministerstvo zahraničí na Krymu své příznivce na Twitteru s forografií „ideálního světa“, uvedl Das Erste. Fotografie zobrazují výhled z výšky na malebnou zátoku krymského poloostrova. Tato krajina je ohraničena větvemi pokrytými načechraným sněhem.

Nicméně tato idyla z pohlednice je klamavá, sdělil kanál. Ve skutečnosti je tento účet Twitter silnou politickou záležitostí, protože se oficiálně nazývá „zastoupení Ministerstva zahraničních věcí Ruska na Krymu", zdůraznil Das Erste.

Před několika dny ukrajinská vláda oznámila - také prostřednictvím Twitteru - že „Twitter by měl zablokovat tento účet!". Zvláště  to požadovalo ukrajinské velvyslanectví ve Velké Británii. Jak připomíná televize, v roce 2014 Rusko „anektovalo" krymský poloostrov - "nejen z pohledu EU, USA a NATO".

Co je obzvláště znepokojilo vládu v Kyjevě: Twitter dodal účet ruského ministerstva zahraničí zastoupení v Krymu s vyžádanou „modrou fajfkou". „Je naprosto nepřijatelné dát modrou fajfku na tzv. „Ruské ministerstvo zahraničí" v okupovaném Krymu! Rusko nelegálně připojilo Krym, militarizovalo ho a hrubě porušovalo lidská práva," zděšeně napsalo ukrajinské velvyslanectví v Londýně poslalo formální stížnost na Twitter.


Jak vysvětlila publikace, zprostředkovatel „modrého zaškrtnutí“ na vyžádání poskytuje krátké zprávy s účty „veřejného zájmu" - jak je uvedeno v oficiálních pravidlech služby Twitter - a tím potvrzuje, že za profilem není nikdo, kdo se schovává „za peří jiných lidí“.

Twitter tak potvrzuje, že to není nějaký „satirický účet", který jednoduše ukradl jméno někoho jiného, a zajišťuje, že osoba nebo instituce, jejíž jméno je v něm, je opravdu za tímto profilem, vysvětlil odborník na sociální sítě na Univerzitě aplikovaných věd v Hamburku Fiete Stegers. Podle jeho názoru to neznamená, že se Twitter bude moci „elegantně" distancovat od tohoto kontroverzního okamžiku, protože se chová ne zcela apoliticky a neutrálně. „I když Twitter tvrdí, že ttao fajfka neznamená, že souhlasí s obsahem, dává věrohodnost účtu v očích běžných uživatelů. Jen proto, že to není pro všechny," poznamenal Stegers.


Ukrajina šla ještě dále, pokračoval Das Erste. Z pohledu ukrajinské vlády modrá fajfka vedle názvu účtu Twitteru údajně odpovídá uznání, že Krym je nyní součástí Ruska. Přinejmenším se v Kyjevě se obávají, že to tak bude vypadat v očích uživatelů - a proto poslali formální stížnost.

Twitter se odmítl vyjádřit k rusko-ukrajinskému sporu podle internetových stránek německého televizního kanálu Das Erste.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesschau.de, foto: twitter.com)