Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Den vítězství na Ukrajině: Rvačky s radikály a zákaz svatojiřských stuh

Den vítězství na Ukrajině: Rvačky s radikály a zákaz svatojiřských stuh

Výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce na Ukrajině bylo ve znamená pochodů „Nesmrtelného pluku“ v mnoha městech po celé zemi, včetně rvaček a provokací ukrajinských radikálů.

Rvačky v Kyjevě
10.květen 2017 - 04:20

Akce se konaly na pozadí zákazu ukrajinských orgánů využívat tradiční symboly Vítězství a provokací ukrajinských radikálů, které vedly ke konfliktům s účastníky vzpomínkových akcí. Výsledkem je policií zatčených 45 lidí a trapná pachuť z „oslav“ 72. výročí porážky nacistického Německa na Ukrajině včetně pěkné ostudy jeho "demokratického režimu" přetékajícího "evropskými hodnotami"..

V letošním roce se na Ukrajině na oficiální úrovni Den vítězství nijak zvlášť neslavil. President Petro Porošenko se omezil tím, že v úterý ráno položil věnec u hrobu neznámého vojína v parku Věčné slávy, uvedla agentura RIA Novosti. Navíc ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo akci "Nesmrtelný pluk" za politickou provokaci Moskvy.

Za těchto okolností byly hlavní událostí svátku pochody „Nesmrtelného pluku“, na nichž lidé nesli portréty svých zemřelých příbuzných, kteří se zúčastnili války. Akce se již tradičně koná 9. května nejen v Rusku, ale i dalších zemích.

Největší pochod „Nesmrtelného pluku“ se konal v Kyjevě. Podle policie se zúčastnilo asi 3000 lidí. Vzhledem k tomu, že členové nacionalistická organizace „Dobrovolnické hnutí OUN“ (Organizace ukrajinských nacionalistů) již dříve avizovala narušení akce, policie od rána kontrolovala ulice v oblasti parku Věčné slávy v centru města, kde se měla akce konat.

Posílena byla ochrana veřejného pořádku v ostatních městech. Bylo zapojeno celkem 30 tisíc příslušníků Národní gardy pod Národní policií, uvedl náměstek ministra vnitra Sergej Jarovoj. Účastníci pochodu museli projít policejními detektory kovů.

Mezi zakázanými věcmi, byly kromě zbraní, tradiční symboly svátku -  vlaky Vítězství a svatojiřské stuhy. Zatímco symboly Vítězství jsou ze zákona zakázány, svatojiřského stuhy nikoliv. Úřady však neustále nutili lidi, aby si je sundali, aby se zabránilo provokacím.

Na Ukrajině vysvětlili, proč se chystá na 9. května pracovní den

Navzdory skutečnosti, že se policisté snažili rozdělit demonstranty a radikály, kteří se shromáždili v dopoledních hodinách se snahou zlikvidovat akci, nebylo možné se vyhnout konfliktním situacím.

K prvnímu zatčení došlo před pamětním pochodem. Policie zadržela muže s nápisem „Nikdo není zapomenut! Nic není zapomenuto!“ s svatojiřskou stuhou.

Hlavním provokace proti účastníkům pochodu organizovali zástupci organizace „Dobrovolníci OUN“, kteří ze své kanceláře, která se nacházela na trase pochodu, začali házet na průvod pytle s barvou, vejce, a další předměty.

Do davu rovněž hodili několik kouřových bomb a stříkali na ně z hasicího přístroje. Několik lidí bylo zraněno, včetně novinářů, jejich oděvy byly zničeny barvou a jeden policista byl zraněn, když byl zasažen dýmovnicí.

V blízkosti památníku Věčného ohně u hrobu neznámého vojína, kde demonstranti kladli květiny, vypuklo několik dalších konfliktů. Nacionalisté servali demonstrantům symboly Vítězství. Další vlajku nedovolila rozvinout policie, což vedlo ke rvačce. Mezitím docházelo mezi radikály a demonstranty k stálým slovním útokům.

Policisté na konci pochodu novinářům oznámili, že bylo v Kyjevě zadrženo 25 lidí, 24 z nich byli radikálové, z „Dobrovolnického hnutí OUN“, kteří zaútočili na policii.

Neklid a rvačky se konaly během oslav Den vítězství i v dalších ukrajinských městech.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: print screen videa v Kyjevě)