Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: BRICS bude brzy významnější, než Západ!

Der Spiegel: BRICS bude brzy významnější, než Západ!

Od prvního summitu G20 v roce 1999 podíl zavedených průmyslových zemí ve světové ekonomice neustále klesá.

Ilustrační foto
10.červenec 2017 - 04:20

Podle Der Spiegelu zároveň skupina zemí BRICS se stává stále důležitější, a to ukazuje na posun v globální rovnováze sil.

Význam summitu G20 v Hamburku ukazuje jeden údaj - 73%. Jak napsal Der Spiegel, je to podíl skupiny 20 průmyslových a rozvojových zemích na celé světové ekonomice. Nicméně se podle autora článku převaha uvnitř skupiny G20 výrazně posunula: před dvěma desítkami let více než 44% světové ekonomické síly držel klub předních průmyslových zemí - USA, Japonska, Německa, Francie, Itálie, Velké Británie a Kanady, ale v roce 2016 to bylo pouze 31%.

BI: Putin překvapil Berlín a postavil se na stranu Merkelové!


Současně se skupina BRICS stává ještě významnější: od vzniku G20 se jejich podíl na světové ekonomice se zvýšil z 18,4% na 31,2% - a v roce 2016 poprvé překonal G7. Zvláště působivý je vývoj Číny (ze 7,1% na 17,6%) a Indie (ze 4,23% na 7,3%).

Ale ostatní země BRICS - Brazílie, Rusko a Jihoafrická republika – se v posledních dvou desetiletích musely potýkat s vážnými hospodářskými krizemi a nemohly výrazně zlepšit svoji pozici v globální ekonomice.
 
„Každý, kdo sleduje summity G20 už v minulosti byl schopen detekovat příznaky změn v globální rovnováze sil. Vyspělým západním zemím západního se nyní mnohem méně časteji než v minulosti, daří realizovat své plány,“ konstatuje Der Spiegel.
 
Jedním z příkladů publikace popisuje zacházení s Ruskem. Na summitu „Dvacítky“ v roce 2014 v australském Brisbane, mnoho západních zemí by raději zrušilo pozvání prezidentovi Vladimiru Putinovi, ale země BRICS vystoupily proti. Kromě toho, na okraji summitu založily s Ruskem vlastní rozvojovou banku - jako protiváhu ke Světové bance, která dominuje v průmyslově vyspělých zemích.


„Kromě toho se staré tábory rozpadají a tábor průmyslových zemí v Hamburku bude dost nesourodý. President Donald Trump kritizuje volný obchod, a tím se staví proti zbytku G7,“ uzavřelo německé vydání.

Nicméně nakonec i USA se vyslovily na G20 pro dokument podporující volný obchod.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)