Svátek má: Vladimír

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Neúspěšná politika dovedla Trumpa do slepé uličky

Der Spiegel: Neúspěšná politika dovedla Trumpa do slepé uličky

V aréně zahraniční politiky utrpěl šéf Bílého domu Donald Trump jednu porážku za druhou, napsal německý časopis Der Spiegel.

Donald Trump, prezident USA
20. listopadu 2018 - 10:15

Takto jen posiluje pozice svých oponentů a oslabuje spojence. A jediná cesta z této situace jsou kardinální změnu, ale je nepravděpodobné, že americký prezident učiní takový krok, tvrdí německé vydání.

30. listopadu se představitelé největších průmyslových zemí světa sejdou na summitu G20 v argentinském městě Buenos Aires, uvedl Der Spiegel. Avšak samozvaný „nacionalista" Donald Trump se pravděpodobně o tuto událost nezajímá, míní autor článku. Chce ho jen použít k setkání s hlavou Kremlu, Vladimírem Putinem. A svět bude opět svědkem „podivného monodivadla", ve kterém ostatní hlavy států prostě hrají na scéně klaku.

Prezident Spojených států, který chce ve všech případech překonat svého předchůdce Baracka Obamu, došel se svojí zahraniční politikou do slepé uličky. Namísto řešení problémů se sám stal jedním z nich, poukazuje publikace. A existují příklady.
 
Takže americká zpravodajská služba již zjistila, že se vražda novináře Jamala Chášukdžího stala podle pokynů korunního prince Saúdské Arábie Mohammeda bin Salmana. Ale Trump nespěchá, aby ho potrestal, protože potřebuje podporu spojence pro mírové řešení konfliktu arabsko-izraelského konfliktu, stejně jako s prosazováním protiíránské politiky. Pokud nedojde k žádnému jednání Washingtonu, bude to vnímáno jako morální a politická slabost Spojených států. Ostatní autokraté si uvědomí, že v době Trumpa mohou beztrestně spáchat politické vraždy.
 
Rovněž není dosaženo pokroku při řešení arabsko-izraelského konfliktu, pokračuje publikace. Francouzský prezident Emmanuel Macron již vyhrožoval, že vezme věci do vlastních rukou, pokud Washington nezačne jednat. Navíc jednostranné rozhodnutí Spojených států uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele jen zkomplikovalo vyjednávání s Palestinci. Hamas odpaluje nové střely, a i izraelský premiér Benjamin Netanjahu neprojevuje ochotu na kompromis.


Zrušení íránské dohody a přijetí nových sankcí neměly na Teherán žádný vliv. S takovým chováním Trump jen vyvolává protiamerické sentimenty a posiluje ducha odporu režimu a jeho příznivců. Navíc kvůli obavám, že by cena ropy mohla opět vzrůst, musel Washington učinit ústupky v otázce sankcí. Rusko, Čína a Indie budou schopny nadále spolupracovat s Íránem v oblasti energetiky. To pomáhá Teheránu, takže iránské úřady nemají důvod dělat ústupky Spojeným státům.
 
Trumpova politika vůči Severní Koreji posílila postavení diktátora Kim Čong-una. Po „mírovém summitu" v Singapuru Čína a Rusko vyjádřily připravenost uvolnit sankce vůči KLDR. Jižní Korea rovněž vytváří vztahy s Pchjongjangem. VZároveň Kim nemusel dělat skutečné ústupky. Podle dostupných informací severokorejci dále rozvíjejí zbraně. „Zdá se, že Severokorejci, Rusové a Číňané jsou spokojeni s Trumpem," tvrdí autor článku.
 
Trump nazval Rusko a Čínu hlavními protivníky Spojených států, ale Moskva a Peking nebyly ohromeny jeho „prokletím" a to proto, že hlava Bílého domu jednala sama bez dohody se svými spojenci. Obchodní válka s Pekingem, kterou Trump rozpoutal, ohrožuje stabilitu světové ekonomiky. Rusko mezitím stále zvyšuje svůj vliv v Sýrii a ve východní Evropě. A s odchodem ze smlouvy INF dal Trump Putinovi dárek: teď se znovu „staví za oběť agresivní politiky Západu" a nadále vytváří nové bojové systémy.

Jediný způsob, jak se dostat ze slepé uličky je pro Trumpa zásadní změna jeho zahraniční politiky. Na Středním východě musí prosazovat kompromis nejen pro Palestince, ale i pro svého přítele Netanjahua. Pokud jde o Saúdskou Arábii a prince Mohammed bin Salman, je třeba přijmout sankce - to bude silný signál, doporučuje publikace. Otázka zní: „Je Trump schopen provést takové změny?" Bylo by skvělé, všechny by překvapil."

Ale všechno se může ukázat úplně jinak, protože po částečné porážce v průběžných volbách je Trump v pokušení použít zahraniční politiku, aby odvrátil americké občany od domácích problémů. A to znamená, že čekáme ještě na další hrozby proti jiným zemím, více zmatené manévry a chyby v zahraniční politice, uzavírá v obavách publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)