Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Der Spiegel: Vánoce - čas západních pohádek o zlém pánovi Kremlu

Der Spiegel: Vánoce - čas západních pohádek o zlém pánovi Kremlu

Vánoce jsou časem pohádek a zdá se, že se z nich inspirují západní politici a novináři, napsal Der Spiegel.

Popis této osoby není zcela v souladu s Putinem
26. prosince 2017 - 11:05

„S velkým potěšením nám vykládají hrůzostrašné příběhy o zlém pánovi Kremlu Putinovi a jeho trollech,  kteří se údajně ze všech sil snaží zasít svár a zmást hlavy prostým lidem na Západě,“ uvedl Jakob Augstein.

„Z pohledu mytologie je to docela zábavné. Z politického hlediska je to však nebezpečné. Výdyť pokud člověk uvěří těmto hrozným příběhů, okamžitě se stanou skutečností, " varuje autor článku.

V uplynulých dnech západní média představila „novou hrůzu Kremlu" ,pokračuje Augstein. Ruské ponorky údajně „čenichaly" v Atlantickém oceánu a ve Středozemním moři v blízkosti „našich datových kabelů". To by byla samozřejmě bezbožnost.


„Protože právo na to mají výhradně Američané. V každém případě, NATO neobdrželo žádné stížnosti na „Jimmyho Cartera“ - těžce ozbrojenou ponorku speciálního určení amerického námořnictva, která se na základě příkazu NSA údajně pronikla do podmořských optických kabelů, a sledovala transatlantický internetový provoz. Ale nyní si vysoký velitel NATO stěžoval Washington Postu na „ruské aktivity pod vodou v blízkosti podmořského kabelu“, napsal německý novinář.

V ruských pohádkách existuje taková postava jako Baba Jaga. Je to zlá čarodějka, která letá lesem ve svém koštěti, zametá za sebou stopy a žije v chajdě na kuřecích nohou, připomněl autor. „Tento popis není zcela v souladu s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, který dává přednost nošení slunečních brýlí a dělá si selfie bez trička. Nicméně, jak Baba Jaga, tak Putin se stali ztělesněním zla na Západě, kořenem všech nemocí," poukazuje Jakob Augstein.


Rusko bylo obviněno ze zasahování do prezidentských voleb v USA a parlamentních voleb v Německu, do referend ve Velké Británii, Nizozemsku, Itálii a dokonce Katalánsku, poukazuje německý novinář. Britská premiérka Theresa Mayová hovoří o moskevské „hrozbě světovému řádu". "Ale samotné důkazy jako vždy chybí," zdůraznil autor.

„Západní politici a novináři, kteří obviňují Rusy ze zkreslování skutečnosti, ji sami zároveň překrucují. To není pohádka, ale patologická politika," dodal Jacob Augstein, pozorovatel Der Spiegel.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)