Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Der Standard: Ukrajina nemá co slavit při výročí „euromajdanu"!

Der Standard: Ukrajina nemá co slavit při výročí „euromajdanu"!

Pět let po "euromajdanu" máloco v Kyjevě připomíná „povstání" a slavnostní atmosféra v ukrajinském hlavním městě naprosto absentuje, napsal Der Standard.

A Petro Porošenko zklamal
23. února 2019 - 10:15

Dnešní Ukrajina je stále „bez orientace" a za sociální problémy a nespokojenosti místního obyvatelstva Moskva nemůže, zdůraznil rakouský novinář.

Dnes, máloco připomíná „vzpouru"  na kyjevském Majdanu před pěti lety. Kromě toho v ukrajinském hlavním městě nelze vůbec cítit slavnostní atmosféru, podtrhl autor článku Andre Ballin.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko „ve většině případů" zklamal a velkého úspěchu nedosáhl. Odpovědnost za problémy na Ukrajině, podle novináře Der Standardu, ukrajinský vůdce ochotně háže na Ruskou federaci, o čemž svědčí jeho poslední prohlášení na Valném shromáždění OSN.


„Samozřejmě, že ztráta Krymu a konflikt v Donbasu jsou velkým břemenem pro vedení Kyjeva. Sociální problémy a nespokojenost v jiných oblastech země je na vině, nicméně za to vůbec Moskva nemůže," uvedl Ballin.

Centrální banka Ukrajiny „hrdě prohlašuje", že HDP země bude i nadále růst: v roce 2020 o 3,8% v roce 2021 o 4,1%. V tomto případě však Ukrajina opět dosáhne ekonomické úrovně roku 2013, upřesnil autor článku.

V posledních letech je obyvatelstvo Ukrajiny převážně zbídačené. Důvodem je zejména „prudký nárůst" poplatků za plyn Kyjeva, pokračoval novinář rakouských novin.

To je důvod, proč podle Ballina, hlavní rivalové Petro Porošenka v boji za post prezidenta Ukrajiny Julie Tymošenková a Vladimir Zelenskij sázejí ve volebním závodě na sociální spravedlnost.

„A Porošenko je to jen ideální terč. Přes předvolební sliby před pěti lety, oligarcha nikdy neopustil své obchodní impérium. V boji proti korupci vidí mnoho Ukrajinců nástroj na odstranění politických oponentů a konkurentů v byznysu. Kromě toho se pouze rozšiřovala propast mezi západní a východní Ukrajinou a nyní jsou šance na sloučení extrémně malé," dodal novinář Der Standardu.

(kou, prvnizpravy.cz, derstandard.at, foto: arch.)