Svátek má: Sandra

Zprávy

Velikost textu:

Deutschlandfunk: Haftar má největší šance obnovit v Libyi pořádek!

Deutschlandfunk: Haftar má největší šance obnovit v Libyi pořádek!

Po svržení Muammara Kaddáfího skončil centralizovaný libyjský stát: moc přešla do rukou mnoha ozbrojených útvarů, napsal Deutschlandfunk.

Clifa Haftar, generál libyjské LNA
17. dubna 2019 - 11:04

Podle odborníka Günthera Meyera má velitel Libyjské národní armády, maršál Chalifa Haftar, největší šance na obnovu pořádku v zemi: směr jeho sil je převážně liberální a jeho vojáci již ovládají většinu země.

V Libyi se nyní odehrává boj mezi vládou uznanou OSN v Tripolisu a částmi loajálními maršálovi Chalifovi Haftarovi, kteří se od minulého týdne snaží převzít kontrolu nad hlavním městem. Situace v zemi je stále komplikovaná, poznemenal německý rozhlas.

Podle vedoucího Centra pro studium arabského světa Univerzity v Mohanu Güntera Meyera, po svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011, se Libye stala „nesamostatným státem“. Vítězství povstalců pak pomohla vyhrát mezinárodní koalice vedená Spojenými státy, letecky zasahující Kaddáfího síly.

 
Jak Günter Meyer poznamenal, rychle se ukázalo, že nová libyjská vláda v zásadě nic nevyřeší a skutečná moc se soustředila do rukou mnoha ozbrojených skupin. Vláda se je prostřednictvím přidělování finančních prostředků snažila integrovat do běžné armády, ale dosáhla opačného efektu: tyto skupiny získaly státní peníze, staly se silnějšími, ale stále nechtěly poslouchat úřady.
 
Po volbách v roce 2014 v Libyi skončil centralizovaný stát, uvedl Meyer: prohravší islamisté neuznali výsledky voleb, takže nový parlament byl nucen uprchnout na východ země. Takže byly vytvořeny dvě vlády: Islamistická v Tripolisu a liberálněnacionalistucká na východě, která jmenovala maršála Haftara velitelem Libyjské národní armády.
 
V roce 2015 zasáhla OSN do situace a v Tripolisu vytvořila třetí „vládu národního souhlasu“: jak však poznamenal Deutschlandfunk, v jeho rukou moc není a závisí na podpoře proti sobě nepřátelských vojenských skupin.

Nyní Haftara podporují země, které se obávají politického islámu, jako je Egypt, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie, stejně jako Rusko a Francie, upozornil Günther Meier. Podle jeho názoru nemůže být demokracie v Libyi obnovena za přítomnosti vlivných ozbrojených formací: Maršál Haftar je s největší pravděpodobností schopen zajistit návrat k řádné situaci. „Stabilitu v zemi může zajistit ten, kdo kontroluje většinu,“ zdůraznil expert. Navzdory tomu, že v řadách Haftarových bojovníků je velitel, hledaný za válečné zločiny, celková orientace maršálských sil je vyjádřena liberálním a nacionalistickým způsobem. „Toto zaměření dává šanci na mírové řešení libyjské otázky v blízké budoucnosti," cituje publikace Meyera.

(kou, prvnizpravy.cz, deutschlandfunk.de, foto: arch.)