Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Die Presse: Putin a Erdogan útočí na slabý bok Evropy

Die Presse: Putin a Erdogan útočí na slabý bok Evropy

Rusko a Turecko se snaží zaplnit vakuum na Balkáně, kde EU má oslabenou pozici, píše rakouský Die Presse.

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
17.květen 2017 - 06:20

Trumfem v ruce ruského prezidenta Vladimira Putina je pravoslaví, zatímco turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sází na islám a  autoritářský styl vlády, píše se v článku Die Presse.

Poté, co se Američané stáhli z Balkánu a v EU vypukla krize, tak politika integrace se Západem ztratila svou přitažlivost v očích místních elit a veřejnosti, píše Die Presse. V důsledku oslabení EU zde vzniklo vakuum, které se nyní snaží vyplnit v první řadě Rusko a Turecko.

Od roku 2007 Rusko hledá spojence na Balkáně. „Hlavním trumfem v rukou Ruska je populace vyznávající pravoslavné náboženství a tradiční sympatie k Rusku a to v Srbsku, Bulharsku, Makedonii, Černé Hoře a Řecku“.

Kromě toho, Vladimir Putin se snaží, aby balkánské země  byly ekonomicky závislé na Rusku.

„Většina států na Balkáně je závislá na ruských dodávkách plynu. V Srbsku a Bosně je  ropný průmysl již v ruských rukou. Celá oblast je protkána sítí Gazpromu. Ruské banky skupují místní banky a podniky. Například do rukou ruských investorů se během krize dostal největší  chorvatský podnik Agrokor, který tvoří v Chorvatsku  15 procent státního HDP,“ píše se v článku.

Vučič: Napětí mezi muslimy a Chorvaty může vyvolat konflikt

V posledních letech se stalo také mnohem aktivnější Turecko, tvrdí Die Presse. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ujistil tureckou podporou muslimskou populaci v Srbsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Kosovu, Makedonii a Albánii.

„I když na svůj plán oživení Osmanské říše nemá Turecko dostatečnou  ekonomickou sílu,  tak jeho náboženská a autoritářská struktura láká v tomto regionu mnoho muslimů,“ zdůrazňuje Die Presse.

(rp,prvnizpravy.cz,diepresse,foto:arch.)