Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Německý prezident jede do Ruska s „delikátním úkolem"

Die Welt: Německý prezident jede do Ruska s „delikátním úkolem"

Ve středu přijede prezident SRN Frank-Walter Steinmeier do Moskvy zřejmě s „delikátním úkolem", tvrdí deník Die Welt.

Frank-Walter Steinmeier, německý prezident
24. října 2017 - 11:04

V ruském hlavním městě se setká s hlavou Kremlu Vladimírem Putinem a „zjistí, zda je Rusko připraveno obnovit důvěru k Západu", uvedly německé noviny.

Ve středu, poprvé od začátku krize na Ukrajině přijede německý prezident do Ruska na pracovní návštěvu. Cesta do Moskvy bude pro Franka-Waltera Steinmeiera "premiérou", coby prezidenta SRN, píše Die Welt.

Oficiální důvod ale není nijak „významný", pokračovaly německé noviny. Bývalý ministr zahraničních věcí Německa bude přítomen formálnímu předání moskevské katedrály svatých Petra a Pavla luteránské církve evangelické v Rusku a setká se s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem.

Tím se ale návštěva prezidenta Německa samozřejmě neomezí, zdůraznil Die Welt. Steinmeier letí do Moskvy s „delikátním úkolem“: v hlavním městě Ruské federace se také setká s hlavou Kremlu Vladimirem Putinem a „vyjasní, zda je Rusko je připraveno obnovit důvěru k Západu“.


Jak deník uvádí, že v Německu vkládají naděje do návštěvy německého prezidenta v Moskvě jak političtí zástupci, tak i z hospodářských a nevládních organizací.

Cesta Franka-Waltera Steinmeiera do Rusku je „důležitý politický signál“, řekl Niels Annen v rozhovoru pro Die Welt, odborník na zahraniční věci z frakce Sociálně demokratické strany v Bundestagu. Podle něj je kvůli narůstajícímu napětí v Evropě vytváření vztahů s Moskvou „ústředním zájmem německé politiky". A nikdo jiný, než současný prezident Německa není vhodný pro tato jednání, je přesvědčen Annen.


Německý byznys také sází na Steinmeiera, poukázala publikace. Východní výbor německé ekonomiky rovněž považuje návštěvu německého prezidenta za „dobrý signál" do Moskvy. Německé společnosti doufají, že „v následujících sedmi letech se Německo, EU a Rusko zaměří na společné zájmy a budou řešít problémy prostřednictvím dialogu", řekl předseda výboru Wolfgang Büchele.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)