Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Rusko a Německo na krok od „plynového příměří"!

Die Welt: Rusko a Německo na krok od „plynového příměří"!

Během rozhovorů mezi Vladimirem Putinem a Angelou Merkelovou v Soči musí strany dosáhnout konečné dohody o dodávkách plynu, napsal Die Welt.

Angela Merkelová a Vladimir Putin
17. května 2018 - 11:05

Moskva je připravena vyjít vstříc Berlínu, který by chtěl vidět určitou část plynu dále proudit do západní Evropy přes území Ukrajiny, a to navzdory výstavbě „Nord Streamu - 2“, sdělil korespondent německého deníku.

„Altmaier vyřešil energetický spor," uvedl německý deník.

V konfliktu, v jehož centru stojí otázka zajištění západní Evropy ruským plynem, bylo nastíněno řešení. V průběhu jednání mezi německým ministrem hospodářství Peterem Altmaierem a ruským ministrem energetiky Alexandrem Novakem v Moskvě se obě strany „v zásadě“ domluvily, že poskytnou Kyjevovi záruky, že tranzit plynu z Ruska na Západ přes Ukrajinu bude pokračovat, napsal autor článku Nikolaus Doll.

Merkelová: Spuštění Nord Stream-2 není možné bez záruk Ukrajině

„Většina ruského zemního plynu však bude do západní Evropy proudit oběma větvemi potrubí Nord Streamu," uvedl korespondent Die Weltu.

Po setkání s ruskými ministry Altmaier rovněž vyjádřil přesvědčení, že nový plynovod „Nord Stream-2“ bude vybudován a „oprávněné bezpečnostní zájmy Ukrajiny" nebudou ignorovány.

Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak naopak potvrdil, že v otázce dodávek plynu „bude nalezeno řešení". Ruská vláda se tedy dohodla, že část plynu bude i nadále proudit na Západ potrubím přes Ukrajinu, tvrdí autor článku.

Během rozhovorů ruského prezidenta Vladimira Putina a německé kancléřky Angely Merkelové, které se uskuteční tento pátek v Soči, Moskvě a Berlíně, podle Nikolause Dolleho dojde ke konečné dohodě o dodávkách plynu.

„A proto musí být konflikt nad zdroji vyřešen," poznamenal korespondent německých novin.

Více než 30% plynu spotřebovaného Evropskou unií pochází z Ruska. „To znamená, že dodávky Moskvy jsou rozhodující prododávky tepla a pro chemický průmysl v západní Evropě," upozornil autor článku.


„Přesněji řečeno, německá vláda podporuje realizaci projektu Nord Stream-2, protože doprava plynu na této trase je levnější, než prostřednictvím Ukrajiny. Navzdory tomu Berlín trvá na pokračování tranzitu plynu přes těžce zchátralé ukrajinské potrubí, a tak dokonce riskuje, že vyvolá další nelibost  Moskvy. A tudíž je toto řešení politicky motivováno," uzavřel korespondent Die Weltu.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)