Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

Die Zeit o nerozumném projevu Porošenka v Mnichově

Die Zeit o nerozumném projevu Porošenka v Mnichově

Komentátor Die Zeit, Michael Thumann uvedl, že podle jeho názoru se prezident Ukrajiny Petro Porošenko svým projevem na mnichovské konferenci o bezpečnosti moc nevyznamenal.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
20. února 2018 - 11:04

Autor uvedl, že v Mnichově hovořil ukrajinský vůdce hovořil v téměř prázdném sále, jeho řeč končila řídkým potleskem několika jednotlivců, aniž by kdokoliv položil otázku.

Kontrast oproti dřívějším konferencím nemohl být ostřejší. Novinář připomněl, že na  minulých konferencích se Porošenkovi podařilo shromáždit více lidí k jeho projevům, a dokonce o „kávových přestávkách lidé hovořili o Ukrajině a údajné ruské invazi na Donbas“.

„Nyní pronesl další chraplavé obvinění proti Rusku," napsal Thumann a připomínalo to ohranou desku. Na to reagoval Sergej Lavrov obviněním Kyjeva z oslavných pochodů nacistů a napadání ruské pravoslavné církve.

Spiegel: Petro Incognito zklamal Ukrajince i Západ!

Thumann poznamenal, že přitom na stole leží otázky ukrajinského problému ve třech rovinách. Příměří je jen zakrytou diplomatickou frází pro pokračující boje. Zavedení mírových sil zatím nikam nevedlo. Je třeba naplnit minské dohody a patrně se bude muset počkat až na ruské volby. A za třetí reformy na Ukrajině vypadají dobře, ale jen na papíře. Oligarchický systém nebyl reformátory překonán a Porošenko to ponechává v mlhách.

Ovšem „nepříliš rozumné“ prohlášení Porošenka, podle názoru novináře, bylo „smutné a dokonce i nebezpečné pro Ukrajinu a pro Evropu“, protože teď se situací na východě země mezi Evropany zabývají jen zainteresovaní odborníci. A to i Porošenovou vinou.

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)