Svátek má: Julie

Zprávy

Velikost textu:

Diplomat: Pro efektivní cvičení nemá Rusko a Čína status spojenců

Diplomat: Pro efektivní cvičení nemá Rusko a Čína status spojenců

Od 11. do 16. prosince provádějí společné velitelsko-štábní cvičení „Aerospace Safety – 2017", kde Rusko a Čína a vypracují odpověď na „náhodné a provokační útoky s balistickými raketami".

Ilustrační foto
13. prosince 2017 - 10:10

Nicméně, jak expert zdůrazňuje Diplomat Franz-Stefan Gady, můžeme jen stěží očekávat od podobné  spolupráce příliš velké výsledky, protože Moskva a Peking jsou pouze partneři, ale ne plnohodnotní vojenští spojenci.

Dne 11. prosince byla v Pekingu zahájena společná protiraketová cvičení Ruska a Číny „Vzdušně-kosmická bezpečnost – 2017", co je počítačový trénink a do ní se nezapojují skutečné zbraně. Manévry tohoto druhu jsou prováděny oběma zeměmi podruhé, uvedl expert Diplomatu Franz-Stefan Gady.

Jak zdůrazňuje publikace „Vzdušně-kosmická  bezpečnost" se shodovala s dvoudenními námořními manévry Spojených států, Jižní Koreje a Japonska. Rusko a Čína prohlašují, že cílem jejich manévrů je posílení spolupráce v oblasti vzdušné obrany, včetně přípravy společných operací, jako reakce na hrozbu raketového útoku v tomto regionu.

„Spolupráce v oblasti vzdušné obrany pomůže zajistit bezpečnost obou zemí i udržet strategickou rovnováhu v regionu," uvedla čínská strana. Ruské ministerstvo obrany poznamenalo, že s pomocí cvičení připravují Moskva a Peking možnosti „rychlé reakce na náhodné a provokativní útoky s balistickými raketami". Rusko a Čína trvají na tom, že jejich fiktivní soupeř a manévry nejsou zaměřeny proti třetím stranám.


Diplomat připomíná, že Moskva a Peking se opakovaně postavily proti rozmístění amerického raketového komplexu THAAD v Jižní Koreji. Rusko a Čína navíc kritizovaly nedávné společné cvičení ve Washingtonu, Soulu a Tokia poblíž Severní Koreje, protože tyto manévry mohou ještě více znestabilnit situaci.

Moskva a Peking pracují na „strategickém partnerství", ale žádná plnohodnotná „vojenská aliance" mezi nimi není. V mnoha ohledech to brání prohloubení spolupráce v oblasti obrany a činí společné vojenské operace „velmi obtížné, ne-li nemožné", tvrdí autor článku. Proto, podle jeho názoru, praktické výhody „Vzdušně-kosmické bezpečnosti" nebudou příliš velké. Například není jasné, zda do cvičení budou zapojeny mechanismy pro přenos zpravodajských informací partnerům.


Na druhé straně je třeba poznamenat, že Franz-Stefan Gady neuvádí, zda například Rusko nebo Čína uskutečnily taková či obdobná cvičení s jinými partnery – třeba ze Západu. A protože nikoliv, jsou bagatelní hodnocení uvedeného cvičení odborníka Diplomatu diskutabilní. Anebo jen zbožným přáním. Lze předpokládat, že vojenští odborníci USA a dalších zemí, budou naopak velmi pečlivě sledovat a vyhodnocovat rusko-čínskou spolupráci. Je pravda, že Čína a Rusko nemusí tvořit vojenskou alianci. Ovšem uvedení odborníci byli ostatně velmi zaskočeni skutečností, že se letos čínské vojenské lodě zúčastnily s ruským námořnictvem cvičení v Baltském moři.

(kou, prvnizpravy.cz, thediplomat.com, foto: arch.)