Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Diplomatická válka: Rusko hrozí vyhostěním 150 diplomatů USA!

Diplomatická válka: Rusko hrozí vyhostěním 150 diplomatů USA!

Zástupce ruského ministerstva zahraničí uvedl, že Moskva zvažuje různé možnosti odpovědi na nejnovější akce Washingtonu, který uzavřel a prohledal ruskou diplomatickou misi ve Spojených státech.

Ilustrační foto
12. října 2017 - 11:04

Zejména, a to při respektování zásady reciprocity, může Rusko snížit počet amerického diplomatického sboru na 300 lidí, napsaly The Washington Times.

Rusko hrozí vyhoštěním více než 150 amerických diplomatů v reakci na nedávné uzavření ruského konzulátu v San Francisku, uvedly The Washington Times s odvoláním na a šéfa severoamerického odboru ruského ministerstva zahraničí Georgije Borisenka.


V současné době tvoří americký diplomatický sbor v Rusku 455 lidí, zatímco před nucenou redukcí jich bylo více než 1200.Diplomatická krize začala v prosinci 2016, kdy Obamova administrativa vyhnala několik desítek Rusů z USA kvůli obvinění, že Rusko údajně zasahuje do amerických voleb. Moskva odpověděla snížením amerického sboru o 60% (ovšem až více než půl roku, neboť očekávalo, že nová administrativa tyto kroky Obamy změní – pozn. red.) a poté Spojené státy uzavřely a prohledaly ruské konzuláty v San Franciskuu.

V odpovědi na reakci Ruska na nedávné akce Američanů Borisenko řekl, že „v diplomacii existuje nerozbitná zásada reciprocity, a Američané jsou si toho vědomi. Pokud se chovají tímto způsobem, souhlasí, že můžeme jednat zrcadlově s jejich zahraničními zařízeními v Rusku. Co se týče konkrétních opatření, budeme je zvažovat a v případě potřeby budou uplatněny." V takovém případě může být počet amerických diplomatů v Rusku snížen na 300 nebo méně.

Naposledy se Rusko rozčílilo, že americké orgány sundaly a zabavily z ruských diplomatických zařízení ruské státní vlajky a označilo to za "hanění státních symbolů".


Americké ministerstvo zahraničí na tato prohlášení dosud neodpověděla, píše The Washington Times.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtontimes.com, foto: arch.)