Svátek má: Ladislav

Zprávy

Velikost textu:

Dirk Wiese: Naše vztahy s Ruskem i nadále nebudou jednoduché

Dirk Wiese: Naše vztahy s Ruskem i nadále nebudou jednoduché

Vztahy s Moskvou budou pravděpodobně nadále obtížné, říká Dirk Wiese, koordinátor spolkové vlády pro vztahy s Ruskem, zeměmi Střední Asie a zeměmi Východního partnerství.

Dirk Wiese, koordinátor spolkové vlády pro vztahy s Ruskem
4. ledna 2019 - 06:20

Vztahy s Ruskem zůstanou v novém roce komplikované, domnívá se Dirk Wiese (SPD). Je málo prostoru pro kompromis s ohledem na nadcházející volby na Ukrajině. A ještě není jasné, zda ruský prezident Vladimir Putin skutečně opustí úřad v roce 2024.

„V občanské společnosti nastane intenzivní výměna. Petrohradský dialog se koná v červenci a rok vědy a vysokoškolského vzdělávání nabízí mnoho příležitostí. Jsem však skeptický ohledně velkých problémů ve vztahu k Rusku. Objeví se další překážky,“ upozorňuje Wiese v rozhovoru pro PfaelzischerMerkur.

„Na konci března bude na Ukrajině zvolen nový prezident. Tam bude jen malý prostor pro kompromis,“ pokračuje Wiese.

„Minulý rok ukázal, že politika Ruska může být nepředvídatelná. Proto říkám: V letošním roce budou mít vztahy s Ruskem také neúspěchy,“ domnívá se Wiese. .

„Pokud proces v Minsku pokročí a Německo stále na tom pracuje s Francií, tak je zde prostor pro snížení sankcí. Ale: trvalé příměří stále neexistuje. Toto je první bod Minské dohody. Dokonce i první sjednané příměří OSN pro ortodoxní Vánoce bylo v první den narušeno. To ukazuje, jak těžké je dosáhnout pokroku,“ říká k protiruským sankcím Wiese.

Stálý zástupce Ruska v OSN, Vasilij Nebenzja, obvinil Evropskou unii a Spojené státy, že Kyjev neplní Minské dohody.

"Skutečnost, že kyjevské vedení neplní Minské dohody, je vaše vina: EU a USA," řekl Nebenzja na zasedání Rady bezpečnosti OSN.


„V mírovém procesu by mělo dojít k pohybu po ukrajinských volbách v dubnu. Faktem je, že na Ukrajině je touha po změně. Korupce je veliká, je omezena mladá občanská společnost. Reformní proces země musí pokračovat,“ je přesvědčen Wiese.

„Období kancléřky Merkelové končí. Ale zintenzivnila se vládní činnost jinde. Ministr zahraničí Maas byl v Moskvě, a tké ministr hospodářství Altmaier. A že Německo je nyní stálým členem Rady bezpečnosti OSN dva roky, posiluje naši roli v řešení konfliktů,“ dodává Wiese.

(rp,prvnizpravy.cz,PfaelzischerMerkur,foto:arch.)