Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

DLR: Nalezli jsme nové důkazy o zapojení Ukrajiny do pádu MH17!

DLR: Nalezli jsme nové důkazy o zapojení Ukrajiny do pádu MH17!

Šetření má údajně nové údaje potvrzující vypuštění rakety Buk z okolí vesnice Zaroščinskoje v Šachťorském obvodě, který byl v době havárie pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil.

Ilustrační foto
6. října 2017 - 04:20

Vyšetřovací orgány Doněcké lidové republika (DLR) prohlásily, že objevily nové důkazy startu rakety komplexu „Buk“, kterou bylo zasaženo dopravní letadlo společnosti Malaysian Airlines Boeing 777. Informoval o tom vedoucí oddělení vyšetřování generálního prokurátora DLR Roman Belous.

„Vzhledem k novým okolnostem ohledně pádu letadla, úřad Generální prokuratury obnovil řízení  trestní věci,“ cituje Belouse Doněcká zpravodajská agentura.

Podle ní „v důsledku nových údajů se potvrzuje skutečnost, že ke startu rakety komplexu „Buk“ došlo z okolí obce Zaroščinskoje Šachťorského obvodu, který v době havárie byl pod kontrolou ukrajinské armády“.

„Kromě toho je potvrzena skutečnost účasti na incidentu vojáků 156. protiletadlového raketového pluku ukrajinské armády," zdůraznil Belous.

V daném případě generální prokuratura vyjádřila svoji připravenost na další spolupráci s vyšetřovacími orgány Nizozemska a společným vyšetřovacím týmem, aby zjistil skutečné příčiny katastrofy Boeingu v Donbasu.

Rusko: Zaslaná data vyvracejí výsledky vyšetřovatelů pádu MH17

Přičemž vedoucí delegace DLR na jednání v Minsku Denis Pušilin poznamenal, že v zemi mají zájem o objektivní vyšetřování havárie. „Věříme, že mezinárodní vyšetřování navzdory politickému tlaku, vykáže nestrannost a bezúhonnosti při posuzování katastrofy došlo, stanovením skutečné příčiny a viníků této tragédie, při níž byli zabiti zcela nevinní lidí,“ řekl Pušilin.

Civilní letadlo Boeing 777 malajských aerolinek letu MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur havarovalo 17.července 2014 ve východní Doněcké oblasti. Na palubě zahynulo všech 298 lidí, z nichž dvě třetiny byly nizozemskými státními příslušníky.

Trestním vyšetřováním tragédie se zabývá mezinárodní tým, který se skládá ze zástupců z Austrálie, Belgie, Malajsie, Nizozemí a Ukrajiny. V září 2016 vyšetřovatelé zveřejnili výsledky své analýzy, podle nichž byl letoun údajně zasažen raketou z komplexu „Buk“, který se nacházel v obci okresu Pervomajském obvodu jižně od obce Sněžnoje, která byal v den tragédie pod kontrolou opolčenců. Na druhé straně, primární ruská analýza radarových dat vyvrací možnost vypuštění protiletadlové rakety proti Boeingu z oblasti na východ od místa havárie, včetně místa u Sněžnoje.

(kou, prvnizpravy.cz, dan-news.info, foto: arch.)