Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

DM: Než obviní Rusy z rasismu, měli by se Britové podívat na sebe!

DM: Než obviní Rusy z rasismu, měli by se Britové podívat na sebe!

„Přes všechna krutá ponaučení z historie, antisemitismus a rasismus znovu zachvacuje Evropu," uvedl novinář Daily Mail Oliver Holt.

Ilustrační foto
28. listopadu 2017 - 11:04

Podle jeho názoru Velkou Británii znechucuje jakýkoli projev rasismu ve fotbale v zahraničí a nevšímá si si, když se něco podobného děje doma.

Oliver Holt vyprávěl příběh o tom, jak vracející se fanoušci z vítězství fotbalového zápasu  Arsenallu proti Tottenhamu viděl na nástupišti londýnského metra fotbalových zpívali antisemitské texty. „Jste-li fanouškem fotbalu, je bohužel pravděpodobné, že tyto písně znáte," napsal Holt.
 
„A to je Londýn 2017. A toto je část anglického fotbalu v roce 2017. A nepředstírejme, že se jedná o izolovaný případ," zdůraznil novinář.
 
Podle něj jsou tyto písně jsou v repertoáru i fanoušků „Chelsea“, což ukázalo video z loňského semifinále proti „Spurs“. A stává se to poměrně často, když tým hraje proti Tottenhamu. „A prodává se to pod rouškou zvláštností naší fotbalové kultury," napsal znechuceně Holt.
 
Pro lidi, jako jsou fanoušci z nástupiště, fotbal slouží jako „maska" jejich rasismu. Pokud vezmete tyto skladby ze stadionů a přesunete je do centra Londýna, odhalí to hnus těchto lidí.
 
Nějak - „navzdory všech drsných lekcí historie“ - antisemitismus opět zachvacuje Evropu, a ve Velké Británii se Židé cítí odcizeni vzhledem k tomu, že se jedna z hlavních politických stran v zemi nemůže vypořádat s tímto problémem ve vlastních řadách.
 
Autor přiznává, že je naprosto šokující, že tyto ohavné písně už je slyšel, ale že se změnily v něco obvyklého, běžného.
 
„Je úžasné, jak rychle křičíme o nízkosti a projevech rasové nenávisti v jiných zemích a jak    pomalu reagujeme na skutečnost, že existuje v naší společnosti,“ poukázal Oliver Holt. „Kdybychom byli svědky takového chování v moskevském metru, nazvali bychom to důkazem nezdravé fotbalové kultury v Rusku."

 
Po losování závěrečného turnaje Mistrovství světa 2018, které se bude konat dne 1. prosince v Kremlu, je pravděpodobné, že začne znovu debata o rasismu v ruském fotbale a ve společnosti, a o tom, zda povolit Rusku pořádat šampionát, napsal Holt.
 
A pro takové diskuse bude oprávnění, protože v uplynulých letech byl ruský fotbal „zasažen rasismem". V roce 2013 si „Manchester City“ stěžoval, že v průběhu zápasu Ligy mistrů proti „CSKA“ dav skandoval „píseň o opicích“ proti Yaya Toure.
 
Brazilský fotbalista Hulk připustil, že rasistické písně jej provázely pokaždé, když hrál za „Zenit“. A v září tohoto roku byl útočník Liverpoolu Bobby Adekanye vystaven rasistickým urážkám fanoušků Spartaku.
 
„Tak, samozřejmě, na základě tohoto důkazu můžeme zpochybnit schopnost Ruska uspořádat šampionát, ale možná bychom také měli zpochybnit naši schopnost pořádat závěrečné fáze mistrovství Evropy v roce 2020. Proč by pro nás a pro Rusko měly existovat jiné standardy?" klade otázku novinář Daily Mail.
 
Podle Holta problém spočívá v tom, že se Spojené království se znechucením odkazuje na jakékoliv projevy rasismu v zahraničí a nevšímá si, když se něco takového děje doma.
 
„Požadujeme sankce, když se to stane v Rusku, Španělsku či Itálii, ale na antisemitské písně, zpívané fanoušky našeho klubu se díváme jinak. A shodli jsme se na tom. Ospravedlňujeme je tím, že je to součást naší fotbalové kultury. Dali jsme je do krabice, odsunuli pryč a předstíráme, že se to netýká širokých vrstev společnosti," uvedl novinář.
 
Existují předpoklady, že v boji proti rasismu v Rusku bylo dosaženo určitého úspěchu. Počet incidentů s rasistickými urážkami v minulé sezóně klesl ve srovnání s předchozí.

 
Bývalý záložník „Chelsea“ Alexej Smertin, který nyní zastává funkci inspektora pro boj proti rasismu a diskriminaci ve fotbale, tvrdil, že ruský fotbal nemá žádné problémy s rasismem, protože rasismus v Rusku neexistuje.
 
K tomuto „absurdnímu popírání" se přistoupilo se zaslouženým opovržením. Ale Smertin nedávno zdůraznil, že rasismus je něco více, než jen problém. V Rusku se podle Smertina rasismus šíří malými skupinami chuligánů.

Jak ale zdůrazňuje Oliver Holt, novinář Daily Mail, musí Velká Británie „pohlédnout" na svůj vlastní talent popírání, jak to dělá dobře a je skvělá.

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)