Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

DN: K porážce Švédska není nutná armáda - stačí ji zbavit elektřiny!

DN: K porážce Švédska není nutná armáda - stačí ji zbavit elektřiny!

Moderní civilizace je postavena na internetu a elektřině, které jsou velmi zranitelné, napsal Dagens Nyheter.

Ilustrační foto
24. dubna 2018 - 10:15

Podle publikace, kvůli nadměrnému integraci pokročilých technologií do společnosti cizí moc nebo teroristé nepotřebují armádu k vítězství nad Švédskem – bude jim stačit zbavit zemi elektřiny.

Na jedné straně je článek zajímavý tím, jak je dnešní západní společnost ohrožena, na druhé straně je zřejmé, že patří do kategorie tísnivého alarmu a strašení obyvatelstva před „hrozbou zvenčí“. Tato politika se poslední dobou uplatňuje v britských médiích a vede k oprávnění vynakládat další a další miliardy do černé díry militarismu.

Ve středu v centru ukládání a zpracování dat v Upplands Väsby severně od Stockholmu spustil požární poplach. Zdá se, že byl falešný, ale automatický systém hašení měl čas zničit server, z něho se řídily burzovní operace ve Stockholmu, Helsinkách, Kodani a pobaltských státech. Obchodní operace byly zcela zastaveny. Těsně před 15:00 problém byl odstraněn, napsal Dagens Nyheter.

Broker, s nímž agentura TT dhovořila, se snažil minimalizovat význam toho, co se stalo. „Je to extrémně neobvyklé, že se všechno stalo přesně tímto způsobem," poznamenal. Nicméně, si neuvědomil podstatu události, a to lze říci nejen o něm.

Žijeme v zranitelné době, ale nakolik, je obtížné pochopit. Facebook by mohl přenášet obrovské množství informací soukromých firem, a během slyšení v Kongresu šéf internetové firmy Mark Zuckerberg ani nemohl odpovědět na otázku, zda bude i nadále platformou pro shromažďování informací o uživatelích poté, co opustil místo.

BLT: Švédská média vyvolala strach z Rusů, aniž by věděla o co jde!
CM: Švédsko se připravuje na válku s Ruskem, a rozpadá se zevnitř!

„Nicméně, není to jen náš soukromý internetový život. Jedná se o celý náš život,“ zdůraznily noviny.

Náš život stále více závisí na připojení k internetu. Cílem švédských státních struktur je plná elektronizace všech kontaktů, a banky a obchody mají tendenci používat pouze bankovní převody.

„Ale co se stane, když se internet začne slehávat?“ ptá se Dagens Nyheter. „Koneckonců nyní stačí velmi málo, aby přestal fungovat."

Nedávno Business Insider napsal, že „nejhorší možný scénář pro internet konečně stal skutečností“, když komentoval odpojení od internetu celé země z neznámého důvodu. Hovoříme o Mauretánii, která byla odříznuta od zbytku světa na dva dny kvůli tomu, že někdo přeřízl podmořský kabel. „Odborníci jsou přesvědčeni, že jde o sabotáž. Ale nikdo to nemůže říci s jistotou," uvedly noviny.

Je velmi snadné vypnout civilizaci. S menší mírou lehkosti může být sabotáž provedeena běžnými lidmi. V loňském roce, jeden Švéd přetížil falešným voláním službou tísňového volání, policejní dispečerské centrum a Jižní nemocnici ve Stockholmu, takže tam nebylo možné se dovolat. „Zbraň? Čtyři levné mobilní telefony se SIM kartami."

„Žijeme v zajímavé době. A nebezpečné. Cizí mocnost nebo teroristické organizace, které chtějí dobýt Švédsko, nepotřebují armádu. Stačí jim vyřadit z činnosti naše jaderné elektrárny,“ zdůraznil Dagens Nyheter.

Pokud nebudeme mít elektřinu, nebudeme mít žádné peníze, protože téměř nikdo aktivně nevyužívá hotovost. Téměř okamžitě se ocitneme bez jídla, protože obchody nebude moci objednávat zboží, a kupující za ně platit. Situace se ještě zhoršila tím, že Švédsko zrušilo své zásoby základních potřeb, které se dříve doplňovaly pro případ války.

„Očekává se, že lidé budou moci v případě katastrofy přežít sami 72 hodin. A co potom? Tato otázka by měla být položena," dodal Dagens Nyheter.

(kou, prvnizpravy.cz, dn.se, foto: arch.)