Svátek má: Jiřina

Zprávy

Velikost textu:

Donald Trump: Evropská unie je pro Spojené státy protivníkem

Donald Trump: Evropská unie je pro Spojené státy protivníkem

Myslím si, že Evropská unie je naším protivníkem vzhledem k tomu, co nám při obchodování dělají, uvedl v rozhovoru pro americkou stanici CBS Donald Trump.

Donald Trump, americký prezident
16. července 2018 - 03:20

Prezident USA se dnes setká v Helsinkách se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem a v Evropské unii panují obavy, že se Trump a Putin mohou dohodnout na určitých otázkách na úkor Evropanů.

Před summitem s moskevským kolegou Vladimírem Putinem prezident USA Donald Trump označil Evropskou unii "protivníkem" USA .

"Myslím, že máme ve světě spousty protivníků a Evropská unie k nim také patří, dělá nám problémy při obchodování, možná si myslíte, že to tak není, ale Evropská unie je skutečný protivník,“ odpověděl Donald Trump na otázku, kdo jsou protivníci Spojených Států.

Trumpova vyjádření z poslední doby zvyšují napětí v transatlantických vztazích. Minulý týden na summitu NATO Donald Trump ostře kritizoval mnoho členů aliance - zejména Německo - za to, že neinvestovali dostatek peněz na svou obranu.

"A jako hozený granát mezi představitele  členských států NATO zapůsobil projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, všem nejdříve vyčinil, že neplní co slíbili, a obratem navýšil povinný  příspěvek členských států do rozpočtu NATO ze 2 na 4% DPH, zkrátka Spojené státy potřebují peníze a to ihned," řekl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.


To vše vyvolalo obavy v Evropě, že Trump by mohl být v rozhovoru přívětivější vůči Vladimiru Putinovi v dnešním  summitu ve finském hlavním městě Helsinkách než ke starým spojencůmi v Evropě. Kritické poznámky Trumpovy administrativy o údajně nespravedlivé obchodní politice EU, a  prezident si na ni často stěžuje, pravděpodobně tento strach ještě zesíluje..

Předseda Rady EU Donald Tusk se zastal přátelství EU s Amerikou: "Kdo říká, že jsme nepřátelé, šíří falešné zprávy," napsal na Twitteru.

Před helsinským summitem jsou v EU obavy, že se Trump a Putin mohou dohodnout na určitých otázkách na úkor Evropanů. V minulosti například americký prezident opakovaně vyjádřil pochopení pro ruskou anexi Krymu, což mnozí Evropané naopak považují za jasné porušení mezinárodního práva. Z tohoto důvodu německý ministr zahraničí Heiko Maas varoval Trumpa před "jednostrannými dohodami" s Putinem o otázkách týkajících se Evropy.

Nicméně, v rozhovoru pro CBS, Trump také zahrnul Rusko a Čínu jako protivníky USA. Zda to přispěje k uklidnění Evropské unie, je zřejmě otevřené.

V pátek americký zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller obvinil dvanáct členů ruské tajné služby, z toho,že útočili na servery několika amerických demokratických organizací, kradli data a zveřejňovali je. Tak prý chtěla Moskva uškodit demokratické kandidátce Hillary Clintonové a pomoci Donaldu Trumpovi ve volební kampani v roce 2016.

Americká ministryně vnitra Kirstjen Nielsen to nazvala "přímým útokem na naši demokracii". Donald Trump na obvinění nereagoval. Ruské hackerské útoky proběhly za vlády Baracka Obamy.

(rp,prvnizpravy.cz,süddeutschezeitung,foto:arch.)