Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Donald Trump s tím „hezkým klukem“ připravuje alianci proti Německu

Donald Trump  s tím „hezkým klukem“ připravuje alianci proti Německu

Nedávno se setkali na summitu G-7 v Kanadě. Giuseppe Conte byl nově v úřadu. Trump ho nazval "hezkým klukem". Nyní italský premiér navštívil Bílý dům.

Giuseppe Conte a Donald Trump
1. srpna 2018 - 06:20

Americký prezident vítá italského premiéra Giuseppeho Conteho. V Bílém domě oba muži vstoupili do neoficiální aliance. Především ale tandem Berlín-Paříž má jednoho oponenta

„To byl asi moment, na který  čekal Giuseppe Conte: Potřesení rukou s Donaldem Trumpem, energické a silné, spolu s úsměvem a hlubším pohledem  do očí. Zdálo se, že oba muži podepisují nově vytvořenou dohodu. Fotoaparáty blýskly důležitý okamžik pro noviny a učebnice dějepisu - těchto pět sekund, kdy se Giuseppe Conte stal součástí světové politiky,“ píše se v článku německého Die Welt.

Italský předseda vlády vidí pozvání do Bílého domu jako novou příležitost pro Itálii. Je to pro Conteho hvězdný okamžik, neboť italské sdělovací prostředky informují především o ministru vnitra Matteo Salvinim, který vždy upoutá pozornost xenofobními výroky a tak se zdá, že Salvini a ne Conte, vede vládu.

Ve Washingtonu Trump a Conte demonstrovali harmonii. Ital se dokázal postavit jako státník, Američan získal spojence. Conte je nyní  Trumpovým v Evropě, jeho nejlepším přítelem na kontinentu, který označil Trump jako nepřítele.

Vypadá to na novou osu  Washington-Řím. V budoucnu bude čelit staré ose Berlín-Paříž. "Jsme teď partneři," řekl Trump. Je to partnerství proti dominanci Německa a Francie, Angele Merkelové a Emmanueli Macronovi.


Putin už nepovažuje EU za důležitého geopolitického hráče, podle odhadů odborníků Kreml sází  na neshody evropských zemí. Mnoho evropských politických a ekonomických vůdců je připraveno na dohodu s Moskvou, pokud vynaloží určité úsilí

Trump a Conte mají hodně společného. Prosazují proruskou politiku a jsou skeptičtí vůči evropským sankcím. Nijak zvláště nevěří ve volný obchod a chtějí změnit mezinárodní smlouvy - Trump je proti severoamerické dohodě Nafta, Conte je proti CETA, dohodě mezi Evropskou unií a Kanadou. A oba jsou tvrdě proti nelegálním migrantům, Itálie zablokovala přístavy migrantům a Trump staví zeď na hranicích s Mexikem.

"Upřímně řečeno, podle mého názoru děláte správnou věc," řekl Trump Contemu. „Mnoho dalších zemí v Evropě by tak mohlo činit podle vás.“

Conte se může stát „vyslancem“ americké vlády v Evropě. Trump je prvním americkým prezidentem po druhé světové válce, který nechce silnou, ale slabou Evropu. Conte, zdá se, sdílí tento cíl. Itálie je zakládajícím členem EU a třetím největším hospodářstvím v eurozóně. Řím má určitě vliv a může na mnoha místech bránit evropské integraci.


Co však získá Trump ze spojení s Contem?  Především podporu v obchodní politice. Zatím musí vláda USA vyjednat své smlouvy s Komisí EU - která je velmi sebevědomá - koneckonců Evropa je důležitým trhem pro americké společnosti. Pokud by Trump mohl podepsat dohody s jednotlivými evropskými zeměmi, pravděpodobně by mohl na ně ukládat výrazně horší podmínky. Pro prezidenta, který vidí svět očima obchodníka, je to důležitý bod.

Itálie tak nahrazuje Francii. Zpočátku byl mezi Trumpem a Macronem dobrý vztah, nyní Conte převzal Macronovo místo. Sblížení Trumpa a Conteho mohl odstartovat summit G-7, kde se oba poprvé potkali. Tam Donald Trump navrhl, aby se Rusko vrátilo do G-7. Rusko bylo vyloučeno v roce 2014 kvůli připojení krymského poloostrova. Všichni účastníci G-7 byli pobouření, ale jeden ne: Conte.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)