Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Držitel Pulitzera: Všechny řeči o vměšování Ruska do voleb jsou směšné!

Držitel Pulitzera: Všechny řeči o vměšování Ruska do voleb jsou směšné!

Legendární americký novinář Seymour Hersh poskytl rozhovor The Independentu, ve kterém se podělil o své názory na otázky, jako ruské vměšování do voleb ve Spojených státech, otravy Sergeje Skripala a útoky z 11. září.

Seymour Hersh, držitel Pulitzenovy ceny
31. července 2018 - 10:15

Hersh přitom vyzval opustit slepou víru v oficiální verze.

Autor článku v britském vydání uvedl, že Seymour Hersh se stal jedním prominentních novinářů USA XX. století, když psal o masakru v My-Lai během vietnamské války, a byl první, kdo informoval svět o špatném zacházení amerických jednotek z iráckými vězňi vězení Abu Ghrajb během války v Iráku.
 
„Příběh My-Lai odhalil krutost, nemorálnost a zvrácenost amerického vojenského stroje, která vyvolávala protiválečné hnutí," poznamenal autor.
 
V sedmdesátých letech minulého století se Hersh, hlavní novinář deníku The New York Times, zabýval skandálem Watergate a zveřejnil tajné bombardování v Kambodži americkou vládou. Zároveň je jedním z jeho hlavních úspěchů zveřejnění sledovacího programu CIA.
 
„Vždy byl trnem v oku establishmentu," popsal autor článku majitele Pulitzerovy ceny.
 
Ale i dnes, v 82. roce svého života, neztratil Hersh zájem o nejdůležitější události mezinárodní politiky. Takže v rozhovoru nemohl ignorovat tak naléhavý případ jako údajný ruský zásah do amerických voleb. Zejména Hersh zaznamenal nepřátelský postoj vůči Rusku a zdůraznil, že všechny řeči o zemi, která se snaží ovlivnit prezidentské volby v USA, se mu zdají „směšné".
 
Hersh rovněž řekl, že tento problém pečlivě studuje, ale ještě nebyl připraven veřejně vyjádřit svůj názor. Nicméně poznamenal, že naposledy, kdy americké ministerstvo obrany vyjádřilo vysokou míru jistoty v nějakou záležitost, bylo to spojeno se zbraněmi hromadného ničení v Iráku. Podle novináře tedy všechno naznačuje, že v americké zpravodajské službě není jistota ohledně ruského zásahu.
 
„Když chce zpravodajská komunita něco říct, říká to ... Vysoká míra pravděpodobnosti ve skutečnosti znamená, že to nevědí jistě," cituje Hershe The Independent.
 
Kromě toho Hersh poznamenal, že oficiální verze otravy Skripala nemůže obstát před žádnou kritikou. Podle jeho názoru se dvojitý agent Sergej Skripal dělil s britskými tajnými službami o informacích ruského organizovaného zločinu. Zároveň přítomnost dalších obětí poukazuje na nedbalost, která spíše odpovídá skutkům zločineckých organizací než strukturám podporovaných státem.

 
Současně se Hersh také zaměřil na teroristické útoky 11. září a vyjádřil své stanovisko jako „nádherný, i když tajemný aforismus" od jednoho z svých informátorů. V reakci na Hershovu nespokojenost se zamlčováním informací agenturami, jeho společník řekl: „Po všech těch letech pořád nechápeš, že FBI chytá bankovních lupiče, a CIA vylupuje banky.“
 
Zároveň Hersh zdůraznil, že až dosud zůstává záhadou, kdo stojí za teroristickým útokem.
 
„Nevěřím, že bin Ládin je zodpovědný za události 11. září. Ve skutečnosti neznáme konec tohoto příběhu. Znám lidi v rozvědné komunitě. V praxi nevíme nic o tom, kdo co udělal. Žil v jeskyni. Neumělanglicky. Byl chytrý a nenáviděl Spojené státy. Odpověděli jsme útokem na Taliban. A 18 let později ... No, a jak se daří, chlapci? " poznamenal ironicky Hersh.
 
Novinář má svůj vlastní názor na události občanské války v Sýrii.Takže napsal řadu článků pro London Review of Books, v nichž zbavuje odpovědnosti za chemické útoky vládu Bašára Asada. Současně poslal podobné materiály publikaci The New Yorker, nicméně byly odmítnuty.
 
Hersh tvrdí, že obě strany mají přístup k chemickým zbraním. Navíc by jejich využití mohlo být výhodné pro povstalce a vládu Erdogana, kteří se snažili rozšířit přítomnost USA v Sýrii.
 
Mimo jiné zdůraznil existenci „krysích tras" používaných k posílání zbraní a střeliva z Libye do Sýrie, a to bez účasti čelních společností Mi-6. Podle něj byly zbraně dodávány rebelům, z nichž mnozí byli džihádisté, na podporu jejich úsilí svrhnout Asada. Hersh věří, že v případě prohry v syrské válce, bude Asad a jeho rodina čelit smutnému osudu.
 
Nicméně poznamenal, že válečné zločiny byly spáchané všemi stranami konfliktu s tím, že se USA také opakovaně uchýlily k použití kazetových bomb a chemikálií, včetně jedu „Agent Orange“ ve Vietnamu.

 
Hersh se dotkl jednoho z nejtajemnějších témat americké historie. Novinář se přidržuje verze, podle níž byl Osvald osamělý zabiják, a kvůli smrti prezidenta Kennedyho neexistovalo žádné spiknutí. V tomto případě Hersh přiznal, že při práci na životopisu Johna F. Kennedyho „The Dark Side of Camelot" prostě nemohl najít více informací o údajném zabijákovi.
 
Autor článku v The Independent poznamenal, že se Hersh nemá v úmyslu zastavit. V současné době aktivně pracuje na materiálech o údajném kybernetickém útoku na Národní výbor Demokratické strany Spojených států a vměšování do amerických voleb.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: youtube)