Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

DS: Ve válce s Ruskem bude NATO podporovat Londýn jen slovem!

DS: Ve válce s Ruskem bude NATO podporovat Londýn jen slovem!

Země NATO se jistě postaví na stranu Británie, pokud se rozhodne vojensky odpovědět Rusku na otravu v Salisbury, uvedl The Daily Star mínění odborníků.

Ilustrační foto
10. dubna 2018 - 10:15

Na druhou stranu varují: Rusko se už nebojí, že bude považováno za vyloučenou zemi a může to být nebezpečné pro západní státy.

Theresa Mayová „dokázala přesvědčit" Spojené státy, Evropskou unii (ne všechny, to se DM mýlí – pozn. red.) a země NATO, že Rusko je „velmi pravděpodobně" zapojeno do otravy v Salisbury, napsal Daily Star. Některé z těchto států podporovaly Londýn a rovněž vyhnaly ruské diplomaty. Nicméně, podle vojenské expertky Keiry Gilese z londýnského nezávislého politického institutu Chatham House, NATO nebude podporovat Velkou Británii proti Rusku ve vojenských opatřeních.„Nemyslím si, že Spojené království dosáhne konsensu a podpory ostatních spojenců NATO," uvedla.

Obviňujíce Rusko z účasti na otravě Sergeje Skripala a jeho dcery, to Theresa Mayová nazvala „nepříjatelným pokusem zabít nevinné lidi" na britské půdě. Nicméně, podle odborníků, bude Londým překvapen, bude-li přemýšlet o uplatnění principu kolektivní obrany NATO, podle kterého je útok na jednoho člena NATO považován za útok na všechny.

Military.com: Generál NATO vyvrací mýtus "ruské agrese" v Pobaltí! 

Nicméně, podle Keir Gilese, NATO by mělo být vědomo si hrozby, kterou představuje Rusko: „Další spojenci NATO by si měli uvědomit, že Rusko otevřeně chce zvětšit okruh nepřátelských akcí, které budou proti nim použity.“ Kromě toho řekl, že Rusko už nezajímá skutečnost, že ho lze považovat za vyloučený stát.
 
Pobaltské země se bojí ruské expanze, ale Giles se domnívá, že kvůli přítomnosti NATO v Baltském moři se Putin spíše zaměří na jiné oblasti. „Posílená přítomnost NATO je již velmi účinným protiopatřením proti ruskému zásahu. Pokud dojde k nějakému dobrodružství Ruska, které využije případu Skripal, bude to pravděpodobně na jiném místě."
 
Podle jiného odborníka, který se zabývá problematikou odzbrojení, Bruce Blaira, se Evropa stala "jaderným horkým bodem", který by se mohl snadno proměnit ve válku, uvedly Daily Star.

Je naprosto ohromující, že odborníci i deník rozvíjejí úvahy o „nebezpečném“ Rusku na základě neprokázaného obvinění. Stejně je pochybné, že by NATO – pokud by Británie rozpoutala válku s Ruskem – zůstalo jen jako pozorovatel dění. Na druhé straně z článku vyplývá určité varování Londýnu, aby to očividně nepřeháněl.

(kou, prvnizpravy.cz, dailystar.co.uk, foto: arch.)