Svátek má: Jana

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Evropa už nemá vliv na osud světa!

DWN: Evropa už nemá vliv na osud světa!

Na vrcholné schůzce G7 se již nerozhoduje o osudu lidstva, napsal německý deník Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ilustrační foto
12. června 2018 - 10:15

A to je spojeno v neposlední řadě se slabostí Evropy, která ztratila své pozice na mezinárodní scéně. Zároveň je jedinou útěchou pro Evropany, že Rusko se ocitlo v podobné situaci, upozornil autor článku Ronald Barazon.

Evropská unie utrpěla fiasko na mezinárodní scéně a ztratila hodně svého vlivu, uvedly Deutsche Wirtschafts Nachrichten. To se ukázalo na summitu G7 v Kanadě, vysvětlil autor článku Ronald Barazon. Na něm dominovaly Spojené státy. Útěchou pro Evropany však může být skutečnost, že Rusko je nyní v podobné situaci. Souběžně s summitem G7 se v Číně konalo setkání zemí, které se účastnily Šanghajské organizace spolupráce. Zástupci Moskvy zde připomínali „chudé příbuzné" bohatého Pekingu, uvedl německý novinář.

Slabost Evropy se projevila v reakci na obchodní politiku šéfa Bílého domu, Donalda Trumpa, pokračovala publikace. Namísto okamžité reakce na hrozbu uložení cel se evropské země začaly „modlit za shovívavost" a nyní, když už jsou zavedena, nebude možné rychle reagovat. Možná budou některá opatření přijata 1. července, ale v takových situacích funguje pouze okamžité zavedení vzájemných obchodních sankcí. To nám umožňuje připravit půdu pro jednání a vytvořit nezbytnou podmínku pro dosažení oboustranně výhodné dohody, která by vyhovovala zájmům obou stran, vysvětlil autor.

Absurdita situace v G7 se stává zřejmá, když se podíváte na ty, kteří na této akci zastupují Evropskou unii, napsaly noviny. Je to Itálie, kde nedávno přišli k moci euroskeptici. Ekonomicky slabá Francie. Německo, které by chtělo uzavřít obchodní dohody po celém světě, ale nemůže to udělat kvůli omezením celní unie EU. A nakonec Spojené království, které vystupuje z unie.

Historie opakovaně ukázala, že protekcionismus vede k katastrofálním důsledkům, připomněl Barazon. Kvůli politice Trumpa bude trpět nejen USA, ale celý svět. Doby, kdy „Velká sedmička" určovala osud světa, už zmizely, tvrdí autor. A není to v ekonomické, ale politické slabosti států, které jsou součástí tohoto klubu.


Skutečnost, že Evropané už neurčují osud lidstva, se ukázal nejen na summitu v Kanadě, pokračoval Deutsche Wirtschafts Nachrichten. O tom svědčí i konflikt s Ruskem, který byl vyvolán EU a USA. Krym byl ruský, takže jím i zůstal. Na „východní frontě" NATO je velmi napjatá situace. Zároveň Evropané nerozumí motivaci akcí Kremlu. Ale v ruských vojenských učebnicích je napsáno, že pokud přichází ze Západu hrozba, je nutné zajistit přítomnost ve Středomoří. Proto šéf Kremlu Vladimír Putin podpořil syrského vůdce Bašára Asada, protože Rusko má v jeho zemi vojenské základny a ruská flotila se nachází v přístavu Tartus. V případě války může být ruská černomořská flotila rovněž vyvedena do Středozemního moře. Ale pro to je nutný průchod přes úžiny Bosporu a Dardanel, které kontroluje Ankara. To vysvětluje Putinův zájem o to, aby Turecko,  člen NATO, přešlo na stranu Ruska, napsal novinář.


V EU nevěnují pozornost tomu, co se děje, a nadále rozšiřují protiruské sankce a také pečlivě udržují dohodu s Tureckem o uprchlících.Evropa navíc nezaznamenává ambice Íránu ohledně role nové světové mocnosti. Teherán prohlubuje hospodářskou spolupráci s Moskvou a Pekingem. Írán může zajistit své zahraniční ambice jen posilováním slabé ekonomiky závislé na zdrojích, vysvětlil novinář. Nicméně v Rusku a Číně nemají zájem o vznik další světové mocnosti.

EU nemá žádný vliv na všechny tyto procesy, poukázal Barazon. Když se zástupci Evropy vrátí ze summitu G7 domů, pochopí, že nebudou hrát ve světové politice žádnou roli. Možná, uvidí a pochopí, že pouze skutečně sjednocená Evropa může ovlivnit osudy světa. Nicméně, vzhledem k nárůstu nacionalistických názorů v EU, je tento vývoj nepravděpodobný, uzavřel autor.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)