Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Kvůli kontrole Moskvy bude NATO tolerovat diktaturu v Turecku!

DWN: Kvůli kontrole Moskvy bude NATO tolerovat diktaturu v Turecku!

Po referendu o rozšíření prezidentských pravomocí se v Turecku může znovu zavést diktatura, napsal Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
20.duben 2017 - 04:20

Analytici se obávají, že prezident Recep Tayyip Erdogan zpřísní svoji nacionalistickou rétoriku namířenou výhradně proti EU. Nicméně je NATO připraveno se s tím smířit, protože Západ potřebuje Turecko, aby měl kontrolu nad Moskvou, stejně jako nad omezením migračních toků a hrozeb terorismu, uvedl autor materiálu.

NATO se rozhodlo, že nebude zasahovat do vnitřních záležitostí Turecka a uzná výsledky referenda o rozšíření prezidentských pravomocí, konstatoval deník Deutsche Wirtschafts Nachrichten. „Ústavní referendum v Turecku je věcí tureckého lidu. S komentáři se obraťte se na turecké úřady,“ řekl mluvčí aliance.

Německé orgány rovněž rozhodly, že nebudou zpochybňovat členství Ankary v NATO, pokračuje  publikace. „Z geopolitického hlediska je Turecko nepostradatelné,“ zdůraznil Rainer Arnold, odborník na otázky obrany z SPD. Ale i prezident Erdogan by si měl uvědomit, že potřebuje Západ, dodal: „Potřebuje naši ekonomickou sílu a NATO pro bezpečnost.“ Je třeba vypracovat společnou strategii pro všechny členy aliance o tom, jak zacházet s tak „neuvěřitelně těžkým partnerem“, navrhl expert. Předtím německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová rovněž zdůraznila, že s Tureckem bude snazší pracovat v případě, že země zůstane součástí NATO.

Trump blahopřál Erdoganovi k vítězství, Merkelová skřípe zuby

Evropané nemají nic, čím by mohli vzdrovat Erdoganovi, protože „geografie je na jeho straně“, napsal deník. Turecko je obklopeno rozpadajícící se Evropou, agresivním Ruskem a Blízkým východem, kde se zvyšuje úroveň napětí. Západ potřebuje Ankaru k „zastavení migračních toků, pro kontrolu Moskvu a omezení hrozeb terorismu.“

Podle Bílého domu blahořál prezident USA Donald Trump Erdogana za jeho vítězství v referendu. Jeho příklad byl následován šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Vedoucí představitelé Turecka a Ruska zdůraznili význam dodržování příměří v Sýrii, stejně jako normalizaci vztahů svých zemí.

Analytici se domnívají, že po referendu Erdogan zesílí svoji nacionalistickou rétoriku namířenou výhradně proti EU, a bude i nadále zvyšovat svůj politický vliv. Země může znovu zavést diktaturu, obávají se odborníci.

Co už německý deník nedodal, je poměrně jednoduchý vývod: Jakékoli řeči NATO o obraně „demokracie“ či „svobod“ jsou jen prázdnými slovy.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)