Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

DWN: O osudu celé Evropské unie se rozhoduje v Itálii

DWN: O osudu celé Evropské unie se rozhoduje v Itálii

Složitá ekonomická situace v Itálii může vést ke "katastrofické krizi" v celé Evropské unii, varuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Italský premiér na návštěvě v Bílém domě
7. srpna 2018 - 03:20

Současnou situací Itálie jsou velmi vinny finanční instituce EU, je přesvědčen autor článku. Svou strategií "sanitace" a neodůvodněnou ekonomickou politikou způsobují Itálii velkou škodu.

V Itálii se doslova rozhoduje o osudu Evropské unie, říká autor článku Ronalda Barazona. Faktem je, že Řím vytvořil velký dluh a zdá se, že nová vláda svými činy jen zhoršuje současnou situaci. Experti z EU, Světového měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky (ECB) již plánují, aby Itálie přijala stejná opatření pro hospodářskou rehabilitaci jako Řecko. Ale faktem je, že tak zničily Atény, zdůrazňuje novinář.

V současné době má řada oblastí italské ekonomiky "výbušný potenciál", pokračuje článek. Roční deficit státního rozpočtu je přibližně 40 miliard euro. Tato země má nahromaděné dluhy přes dva biliony euro.  Italský statistický institut  ISTAT poukázal na výrazný pokles tržních podmínek v první polovině roku 2018. Navíc zahraniční trhy ztratily důvěru pro Řím.
 
Tyto problémy mohou snadno vést k finanční krizi, upozorňuje článek. Aby se tomu zabránilo, je třeba provádět velmi flexibilní politiku, která by uklidnila trhy, ale pouze s ohledem na domácí politické podmínky. Italská vláda je nyní nucena bojovat proti chudobě a pro tento plán chce snížení daní a důchodového věku, což buse stát miliardy.
 
V této fázi je nejdůležitějším úkolem společnosti zvýšení HDP, které by podle autora článku mělo vyrůst  alespoň o 30%. Je také nezbytné dosáhnout zvýšení investiční kvóty s cílem zveřejnit průmyslový potenciál italských podniků. V průběhu let se tento ukazatel snížil z 20% HDP na 16,5%.


„Předvolební slogan nové italské vlády, že nikdo nebude poslouchat diktát Bruselu, to může dobře znít, pokud nebudete dávat výjimky, kde to není nutné a pokud investice do budoucnosti budou  nejvyšší prioritou“, píše  Barazon . Podle jeho názoru je strategie Evropské komise, MMF a ECB ohledně "sanace" hospodářsky slabých států nelogická.
 
Před schválením státního rozpočtu je třeba vyvinout maximální úsilí ke zvýšení HDP, čímž se sníží nezaměstnanost a zvýší se výběr daní a sociální výdaje, doporučuje autor. Kromě toho by opatření na záchranu měla odpovídat vnitrostátním politickým podmínkám. Chyby, které evropští odborníci dělají, způsobují velké škody a Řecko slouží jako živý příklad. Pokusy EU o vytvoření ekonomiky vedly k "fiasku". A odborníci v Římě by měli přesně doložit výsledky této činnosti.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.dwn,foto:arch.)