Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

DWN: Ukrajina ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy!

DWN: Ukrajina ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy!

Ukrajina může vlastní vinou ztratit status klíčové tranzitní země pro evropský trh s energií, varuje německý deník Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Bude "Nord Stream - 2" náhradou za Ukrajinu?
10.srpen 2017 - 11:04

Skutečností je, že potrubí používané pro přepravu ruského plynu jsou velmi opotřebované, a do oprav a modernizace nejdou dostatečné investice, řekl ukrajinský ministr energetiky Igor Nasalik. Takže Ukrajina ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy, zdůrazňuje německé vydání. Podle něj se nakonec může stát, že původně nemecko-ruský projekt "Nord Stream - 2" bude zabezpečovat Evropu ruským plynem. O varování ukrajinského ministra energetiky již Prvnizpravy.cz informovaly:

Ukrajinský ministr energetiky varuje: Hrozí katastrofa s tranzitem plynu!

Brzy nebude Ukrajina schopna zajistit tranzit ruského plynu do Evropy, řekl ukrajinský ministr energetiky Igor Nasalik. Podle něj je to dáno opotřebovaným potrubím. Z této situace obviňuje ukrajinský „Naftogaz“, protože je „váhá“ investovat peníze do systému přívodu plynu, uvedl Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ukrajina ztratila svůj monopol na tranzit plynu do Evropy a nyní může ztratit i klíčovou roli na evropském trhu s energií, konstatoval Nasalik. Jako alternativu Rusko spolu s Německem rozvíjí projekt „North Stream - 2“ a „Turkish Stream“ s Ankarou.
 
V roce 2009 podepsaly Ukrajina, Evropská komise, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Evropská investiční banka a Světová banka společnou dohodu o modernizaci ukrajinského plynovodního systému, připomínají noviny. Celkový objem investičního programu měl činit 3,2 miliardy dolarů. Nicméně, opravy postupují velmi pomalu, a jsou spojeny s vysokou mírou korupce v rámci ukrajinského koncernu.

BANNER]

 
Ukrajina ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy, uzavírá deník: „Pokud v blízké budoucnosti nebude  ukrajinský plynovodní systém modernizován, aby zajistil nepřerušované dodávky do Evropy, pak „Nord Stream – 2“ a „Turkish Stream“ se „skutečně mohou stát projekty na zabezpečení poptávky plynu v Evropě“.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)