Svátek má: Emil

Zprávy

Velikost textu:

Economic Times: Indie se s Ruskem dohodla na nákupu S-400!

Economic Times: Indie se s Ruskem dohodla na nákupu S-400!

Indie dokončila jednání s Ruskem o nákupu ruského raketového systému S-400, uvedly Economic Times s odvoláním na anonymní zdroje.

Ruský protiraketový systém S-400
30. května 2018 - 11:05

Nyní se Moskva a Dílíi snaží najít způsob, jak obejít americké sankce, které mají postihnout země a firmyí spolupracující s Ruskem.

Indie a Rusko dokončily jednání o ceně ruského S-400 „Triumf“ pro indické letectva, napslaly Economic Times s odvoláním na nejmenované činitele. Obranné protivzdušné systémy budou stát Dílí 400 miliard indických rupií (zhruba 6 miliard dolarů), uvedl článek.
 
„Jednání týkající se této dohody o raketových systémech byla dokončena. Finanční složka je u konce," sdělil vysoce postavený úředník, který se účastnil jednání.
 
Podle stejného zdroje, Indie a Rusko pravděpodobně oznámí dohodu před setkáním indického premiéra Narendra Modi a ruského prezidenta Vladimira Putina.


Podle dostupných informací se obě země nyní snaží najít způsob, jak se vyhnout americkým sankcím, které zahrnují pokuty pro země a firmy podnikající s obrannými a zpravodajskými službami Ruska.
 
V Indii stále více činí starostí americká sankce vůči velkým ruským společnostem, včetně „Rosoboronexport“, protože omezující opatření Washingtonu mohou mít vliv na mhohamiliardové dolarové vojenské zakázky indické vlády.

 
Jak publikace připomněla, v roce 2017 ve Spojených státech schválili zákon „v oblasti boje proti soupeřům amerických sankcí“ (CAATSA), který předpokládá sankce vůči Moskvě za její údajný zasah do prezidentských voleb v roce 2016 ve Spojených státech. Tento zákon vstoupil v platnost v lednu tohoto roku.

Nicméně někteří odborníci pochybují, že by USA uplatnily sankce právě proti Indii. Nejen proto, že tato obrovská země kupuje zbraně i ve Spojených státech, ale je zde i výstražné světlo v podobě Turecka. To se rovněž dohodlo na nákupu ruského systému S-400, a Washington následně varoval, že tím ohrožuje prodej nejnovějších stíhaček F-35. V reakci Turecko uvedlo, že v takovém případě by mohlo koupit ruské stíhačky páté generace Su-57.

(kou, prvnizpravy.cz, economictimes.indiatimes.com, foto: arch.)