Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

El Mundo: Šéf Katalánska „šlápl na brzdy, aby nespadl do propasti"

El Mundo: Šéf Katalánska „šlápl na brzdy, aby nespadl do propasti"

Předseda vlády Katalánska Carles Puigdemont, ačkoli podepsal prohlášení o nezávislosti autonomního regionu, nevyhlásil nezávislost a odložil ji, informuje španělský list El Mundo.

Carles Puigdemont, předseda katalánské vlády
11. října 2017 - 11:05

Podle publikace chce takto získat čas a „vyhnout se pádu do propasti, která se mu otevřela pod nohama". Vůdce katalánských nacionalistů navíc předpokládá ostrou odezvu z Madridu, díky které bude možné získat podporu mezinárodní komunity.

Když svět, se zatajeným dechem, sledoval, jak hlava vlády Katalánska Carles Puigdemont podepisoval deklaraci nezávislosti, tak v poslední chvíli „šlápl na brzdy", napsal El Mundo. Předseda katalánské vlády, i když podepsal dokument, odložil vyhlášení nezávislosti, řekl jen, že přijímá „lidový mandát o změně Katalánska na samostatný stát v podobě republiky“.


Puigdemont vysvětlil toto rozhodnutí nutností zahájit dialog s Madridem a dospět „k souhlasnému rozhodnutí". Nicméně se podle publikace předseda katalánské autonomie snaží získat čas a „vyhnout se pádu do propasti, která se mu rozevřela pod nohami".
 
Zápas ještě neskončil, je si jisté vydání El Mundo. Puigdemont a jeho poradci nyní hodlají „poslat míč na pole" španělské vlády. Počítají s „ohlušující reakci" španělského premiéra Mariana Rajoye, aby získali podporu mezinárodní arény, kterou ještě nemají.

 
V současné době se španělský premiér snaží s vedoucími představiteli hlavních španělských stran dohodnout na tom, jak reagovat na současnou situaci. Mariano Rajoy navíc svolal radu ministrů, která by měla „osvětlit, jak řešit vzniklý hlavolam".

(kou, prvnizpravy.cz, elmundo.es, foto: arch.)